Temizlenmeyen klimalar lejyoner hastası yapıyor!

ads ads ads
22/05/2022

ads
ads
Temizlenmeyen klimalar lejyoner hastası yapıyor!

Isınan havalar ile çalışmaya başlayan klimalar, tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte özellikle klima bakımlarının ihmal edilmemesi gerekiyor. ‘Klima hastalığı’ olarak bilinen lejyoner hastalığının önüne geçilmesi için klima sistemlerinin temizliği çok önemli. Lejyonella hastalığından korunmak için sıhhi tesisat, klima tesisatı gibi sistemlerde gerekli bakım ve dezenfekte işlemi uygulanarak bakterinin üreyebileceği ortamın engelenmesi gerekiyor.

Yaz mevsiminin gelmesi ile klima kullanımı artıyor.

KLİMALAR NASIL TEMİZLENMELİ?

Minimum 6 ayda bir klima iç ve dış üniteleri, kir ve tozlardan arındırılması için malzemeye zarar vermeyen bir kimyasal ile temizlenmelidir.

Daha önceden uzun süreli durdurulmuş soğutma kulesi yeniden çalıştırılırken önce detaylı bir temizlik yapılmalıdır. Su doldurulan sistem bakteri öldürücü ile ön temizlikle arındırılmalıdır. Fanlar, bu adımların ardından çalıştırılmalıdır.

Kullanımda olan soğutma kuleleri, yılda en az iki kez kimyasal ve mekanik temizliğe tabi tutularak tortu ve sediment sistemden uzaklaştırılmalıdır.

Soğutma kuleleri sistemi temiz tutulmalı ve iyi bakım yapılmalıdır. Gözle muayene ederek; kir, organik madde, birikinti veya çökelti olmamasına dikkat edilmelidir.

Damla tutucular belirli aralıklarda temizlenmeli ve eskiyenler değiştirilmelidir.

LEJYONER HASTALIĞI NEDİR?

Lejyoner zatürresi olarak da bilinen; yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerin yanında ateş, üşüme, nefes darlığına sebep olan lejyoner hastalığı, ağırlıklı olarak bahar ile yaz aylarında görülüyor ve ‘klima hastalığı’ olarak da anılıyor. Bu rahatsızlığın büyük ölçüde binalardaki hava içerisindeki küçük su damlacıkları solunması aracılığıyla bulaşıyor.

Klima hastalığıyla (lejyoner hastalığı) ilgili de bilgi aktaran Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Bilgin, "Bakterinin neden olduğu pnömoni yani zatürre hastalığı olarak tanımlanır. Bakteri nemli ortamlarda ve akarsu ya da göllerde yaşar ve bu ortamlarda uzun süre canlılığını koruyabilir. Bakteri bu özelliği nedeniyle klima sistemlerinde de yaşayabilmektedir. Hastalığa halk arasında klima hastalığı denilmesinin sebebi de budur. Hastalığa neden olan bakteri büyük oteller ya da buna benzer kuruluşların su sistemlerine doğal kaynaklardan bulaşabilir ve bu sistemler içerisinde bakım ve dezenfeksiyon koşullarına uyulmadığı takdirde üreyebilir. Su sisteminde üreyen bakteriler su boruları, banyo armatürleri gibi çeşitli ortamlarda üremelerin devam ederek suyun kullanımı sırasında oluşan damlacıkların solukla akciğere alınması sonucu hastalığa neden olur. Bu bakterinin hastalık yapma potansiyeli oldukça zayıftır. Bundan dolayı bakteriyi alan kişinin vücut direnci önemlidir" ifadelerini kullandı.

KLİMANIN ZARARLARINDAN NASIL KORUNMAK GEREKİR?

Klimanın zararlarından nasıl korunması konusunda vatadaşları uyaran Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Bilgin şunları söyledi:

-Klimaların bakım ve temizliği her yıl yapılmalıdır.

-Bakteri filtresi kullanılmalıdır.

-Ortam için en ideal sıcaklık 25 derecedir.

-Ortamın aşırı soğutulmamasına dikkat edilmelidir.

-Klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.

-Klima ve sulardan düzenli örnekler alınıp düzenli aralıklar ile laboratuvarda incelenmelidir.

 

22/05/2022 17:53
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Temizlenmeyen klimalar lejyoner hastası yapıyor!
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.