Temizlik yaparken hijyeni göz ardı ediyoruz

ads
03/08/2019

ads
Temizlik yaparken hijyeni göz ardı ediyoruz

İngiltere'deki Kraliyet Halk Sağlığı Derneği (Royal Society for Public Health)’nin raporuna göre; pek çok insan evde kirli görünen yerleri temizlerken, aslında hijyeni göz ardı edebiliyor. Kir ve mikrop, temizlik ve hijyen gibi kavramlar birbirine karışabiliyor. Bu da temizlik esnasında kişilerin yanlış yerlere yoğunlaşmasına ve mikropların daha çok yayılmasına sebep olabiliyor.

PEKİ MİKROPLARA KARŞI NE ZAMAN DİKKATLİ OLMAK GEREK?

* Yemek hazırlarken

* Elle yemek yerken

* Tuvaleti kullanırken

* Kirli çamaşırları tutarken ve yıkarken

* Hayvanlarla ilgilenirken

* Çöpü dışarı çıkarırken

* Hasta birine bakarken

Bunlara karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biri; bol bol el yıkamak ve yemek yapmadan önce tezgahı silmek. Ayrıca temizlik bezlerini sık sık yıkayıp değiştirmek veya kâğıt havlu kullanmak da büyük önem taşıyor. Uzmanlar, kanepelerde bulunan mikropların ise sağlık açısından risk taşımadığını belirtiyor.

Yüzeyleri sıcak su ve sabunla yıkamak bakterileri uzaklaştırırken, bakterileri tamamen öldürmek için ise suyun 70 dereceden daha sıcak olması gerekiyor. Deterjan, yüzeyi kirden ve yağdan arındırır, fakat bakterileri öldürmez. Dezenfektan ise yüzeyi temizlemez ama bakteri oluşumunun önüne geçer.

Uzmanlar, kimi zaman dışarıda hayvanlarla ve doğayla geçirilen zamanın bakterilere karşı bağışıklık kazanmak için önemli olduğunun altını çiziyor.

03/08/2019 09:29
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Temizlik, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.