HABER KIBRIS

Theresa May Brexit için AB ile yeniden müzakere istiyor

Avrupa Birliği, daha önce yaptığı açıklamalarla, İngiltere'ye müzakere kapıların kapatmıştı

ads
29/01/2019
HK

ads
Theresa May Brexit için AB ile yeniden müzakere istiyor

İngiltere Başbakanlığı, Başbakan Theresa May’in Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirebilmek için AB ile yeniden müzakerelere dönmek istediğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in kasım ayında Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda 15 Ocak'ta yapılan oylamada 202'ye karşı 432 oy gibi tarihi bir farkla reddedilmesinin ardından, milletvekilleri ülkenin izleyeceği yol haritasını bugün belirleyecek.

İngiltere Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre, May’in Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirebilmek için AB ile yeniden müzakerelere dönmek istiyor.

Ancak Avrupa Birliği, daha önce yaptığı açıklamalarla, İngiltere'ye müzakere kapıların kapatmıştı.

Brexit süreci

İngiltere, Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Haziran 2017'de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere'nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir "ayrılık ücreti"nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı.

Yaklaşık 1.5 yıl süren müzakerelerin ardından Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel'de yapılan toplantıda İngiltere'nin AB'yi terk etmesini öngören Brexit anlaşması onaylanmıştı.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB ile kasım ayında vardığı Brexit anlaşması, geçen hafta İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada 202'ye karşı 432 oyla reddedilmişti.

Kaynak: TRT Haber, AA

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Theresa May, brexit
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.