TikTok hakkında şok eden bir iddia ortaya çıktı

TikTok platformunda bir video yayınlanmadan önce mutlaka moderasyon ekibinden geçiyor. Ancak bir rapor çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerinin moderatörler tarafından nasıl ele aldığına dair soruları gündeme getirdi.

ads ads ads ads
09/08/2022
CNN

ads
TikTok hakkında şok eden bir iddia ortaya çıktı


Rapora göre yasadışı fotoğraf ve videolara ciddi bir erişim söz konusu. Diğer şirketler arasında platform ile birlikte çalışan Teleperformance adlı üçüncü taraf bir denetleme ekibinin çalışanları da yer alıyor.

Moderatörler kendilerine gelen çocuk istismar videolarını onaylamadan önce nasıl bir yol izliyor sorusu gündeme geldi. Rapora göre, çıplak veya istismara uğrayan çocukların “yüzlerce resmi” de dahil olmak üzere bir çok içerik platfform bünyesinde yer alıyor. Çalışanlar, TikTok ve Teleperformance’daki yüzlerce kişinin içeriğe hem ofis içinden hem de dışından erişebileceğini söylüyor ve bu da daha geniş bir sızıntıya kapı açıyor.

Teleperformance, Forbes’a, çalışanlarına cinsel istismar içerikli içerik gösterdiğini yalanladı. Şirket ise bu konuda oldukça katı davrandıklarının altını çiziyor. Şirket, “Bu nitelikteki içerik tiksindiricidir ve platformumuzun içinde veya dışında yeri yoktur ve sektördeki en iyi uygulamalar doğrultusunda moderatörlerin maruz kalmasını en aza indirmeyi amaçlıyoruz.

TikTok’un eğitim materyalleri katı erişim kontrollerine sahiptir ve CSAM’in görsel örneklerini içermez ve uzman çocuk güvenliği ekibimiz araştırır ve NCMEC’e rapor verir” ifadelerini kullandı. TikTok sözcüsü Jamie Favazza The Verge’e yaptığı açıklamada şirketin politikasını ciddi anlamda savundu. Ancak çalışanlar farklı bir hikaye anlatıyor ve Forbes’un belirttiği gibi, bu yasal olarak riskli bir sonuç doğurabilir.

09/08/2022 15:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: tiktok, iddia,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.