TikTok’ta popüler: Bu egzersiz iki ayda 15 kilo vermeyi vadediyor

Her gün 20 dakikalık bir yürüyüş kilo vermenin anahtarı olabilir mi? TikTok'taki fitness uzmanları bunun mümkün olduğunu düşünüyor.

ads ads ads ads ads
11/05/2024

ads
TikTok’ta popüler: Bu egzersiz iki ayda 15 kilo vermeyi vadediyor

Popüler 10-2-20 antrenmanı, sosyal medyada iki ayda 15 kiloya kadar vermenin etkili bir yolu olarak ortaya çıktı.

Antrenman, haftada dört kez, yüzde 10 eğimde, 20 dakika boyunca, koşu bandında saatte 3 km (2 mil) hızla yürümeyi içeriyor.

Bu, 30 dakika boyunca yüzde 12 eğimle saatte 4 km hızla yürümeyi gerektiren 12-3-30 rutinine bir alternatif olarak önerildi. Ancak uzmanlar, daha az yoğun olan versiyonun hala kilo vermenin etkili bir yolu olduğunu söylüyor.

Uygulama tabanlı bir fitness programı olan Ladder'da fitness koçu olan Nicole Rauch Winter, ağırlık kaldırırken ve besleyici yiyecekler yerken 10-2-20 egzersizini yapmanın altı ila sekiz haftada sekiz ila on kilo yağ kaybetmenize yardımcı olabileceğini söyledi. 

FORMDA OLMAK ÖNEMLİ

Ancak Kuzey Carolina Greensboro Üniversitesi'nden kinesiyoloji profesörü DeAnne Davis Brooks, Health'e, "30 dakika boyunca bu hızda ve eğimde ilerlemek için oldukça iyi bir formda olmanız gerekiyor" dedi.

Bunun üzerine kullanıcılar, antrenmanın biraz kısaltılmış bir sürümünü oluşturdular.

TikTok kullanıcısı Jennifer Nicole, “Antrenmanı yanlış yapmak ya da daha da kötüsü hiç yapmamak yerine, onu kendim için değiştirdim, 10-2-20 yapıyorum ki bu hala zorlayıcı ama başarabildiğim bir şey.” dedi.

Sosyal medya hesabından yorum yapan Naima adlı bir kullanıcı da, Winter'ın gönderisine "Sadece koşu bandını kullanarak 2 haftada 1 kilo verdim" yorumunu yaptı.

Başka bir TikTok kullanıcısı Miranada Cheyenne de, rutinin tatilden önce vücudunu şekle sokmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Çevrimiçi bir sağlıklı yaşam platformu olan GS Method'un kurucusu Georgie Spurling, yaptığı açıklamada, bu tip koşu bandı egzersizlerinin, birçok fitness uzmanının çevrimiçi olarak sunduğu yüksek yoğunluklu egzersizlere popüler bir alternatif olduğunu söyledi.

Spurling, “Tempolu yürüyüş, vücudun alt kısmını güçlendirerek ve dayanıklılık ile kasları geliştirerek harika bir kardiyo egzersizi sağlayabilir” dedi.

Uzman, bu tür egzersizlerin eklemlerinize zarar vermeden kalp atış hızınızı artırmanıza yardımcı olduğunu ve yoğun rutinlerden uzak kalan kişiler için spora daha ılımlı bir giriş olabileceğini ekledi.

11/05/2024 22:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: TikTok, haber, kilo kaybı, diyet, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Faydası saymakla bitmiyor ama fazlası ölüme götürüyor

HK SAĞLIK

Sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudunuzun ihtiyacı kadar su içmeniz gerekir. Su, bir yaşam kaynağıdır ve vücut için sayısız faydası bulunur. Ancak ABD'de yapılan bir araştırma fazla su tüketiminin bilinenin aksine zararlı olabileceğini ortaya çıkardı. Özellikle de egzersiz sırasında içilen suyun ölüme bir götürebileceği ortaya çıktı. Peki, su içmenin zararı var mı? İşte yanıtı...

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.