Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

ads ads ads ads
19/04/2024

ads
Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem olduğunu duyurdu. Sarsıntı çevre illerden de hissedildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya depremle ilgili, "Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz." ifadelerini kullandı. AFAD'dan yapılan son açıklamada Yozgat ve Tokat illerindeki 112 Acil Çağrı Merkezleri'ne toplam 231 ihbar geldiği belirtildi. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Zafer Akçığ, bölgede ilginç bir hareketlilik olduğunu söyledi. Akçığ "İlk yapılacak işlem, vatandaşların bir müddet binalarına girmemeleri. Sağlam binalara da gelecek öneriler doğrultusunda dönmeli." diye konuştu. Tokat'ta il genelinde ve Yozgat'ın 3 ilçesinde ise eğitime bir gün ara verildi.

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre saat 18.11 sıralarında merkez üssü Tokat'ın Sulusaray ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

5,99 kilometre derinlikte gerçekleşen sarsıntı, çevre illerden de hissedildi.

AFAD, depreme ilişkin gelişmeleri takip ettiklerini bildirdi.

20 SAATTE 46 SARSINTI

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde son 20 saat içerisinde en büyüğü 5.6 büyüklükte 46 sarsıntı meydana geldi.

Tokat’ın Sulusaray ilçesi dün gece saat 01.06’da meydana gelen 4.7 büyüklükteki depremin ardından 46 kez sallandı. Tokat’ta 20 saat içerisinde meydana gelen en büyük deprem ise 18.11'de gerçekleşen 5.6 büyüklükteki deprem oldu. Yaşanan 46 sarsıntının 5’i 4 büyüklüğün üzerinde gerçekleşti.

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA: GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen depremle ilgili, "Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun."

Bakan Yerlikaya'nın paylaşımında yer alan grafiğe göre deprem Samsun, Yozgat, Çankırı ve Çorum'da yoğun hissedildi.

AFAD SON BİLGİLERİ PAYLAŞTI

AFAD'dan yapılan son açıklamada şu bilgiler verildi:

"Bugün, saat 18.11'de Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Tokat ve Yozgat il AFAD, Jandarma, Emniyet ekipleri ve diğer görevli personelle saha taramaları yapılmaktadır.

Yozgat ve Tokat illerindeki 112 Acil Çağrı Merkezleri'ne toplam 231 ihbar gelmiştir.

Can kaybı bulunmamaktadır.

Tokat ilimizde; 2 konut, 5 ahır ve 2 minare hasar almıştır. Sivas, Samsun, Erzurum, Çorum ve Amasya AFAD ekipleri sevk edilmiştir.

Yozgat ilimizde; 2 katlı bir bina yıkılmış, 8 köyde küçük çaplı hasarlar meydana gelmiştir. Ankara, Çankırı, Kayseri, Amasya, Nevşehir ve Kırıkkale AFAD ekipleri sevk edilmiştir.

Yozgat ve Tokat illerimize Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 1 helikopter, Jandarma'dan 1 İHA sevk edilmiştir.

Gelişmeleri takip ediyoruz."

"BÖLGEDE İLGİNÇ BİR HAREKETLİLİK VAR"

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Zafer Akçığ yaşanan depremle ilgili NTV'de şunları söyledi:

"Daha büyük bir depremin öncüsü olabilir mi? Kişisel görüşüm, Kuzey Anadolu Fayı 1999'a kadar evrimini tamamladığı için daha büyük bir depremin olmaması gerekir. Bu sarsıntının lokal ve daha küçük faylarda oluşan bir deprem olduğunu düşünüyorum.

Depremlerden kaçma şansımız yok. Türkiye'nin yaklaşık yüzde 90'ı deprem sınırının içinde. Depremlerde maalesef en büyük hasarı eski veya kurala uygun yapılmamış yapı stoğunda görüyoruz. Bizim bu depremleri yaşamaya alışmamız lazım. Artçılar gelmeye başladığına göre bu deprem sönümleniyor diyebiliriz. Gelişigüzel bir olay olduğu için daha evvel olan 4 küsürlük depremlere baktığımızda bölgede ilginç bir hareketlilik var. Görebildiğim kadar sönümlenmeye doğru gidebilir. İlk yapılacak işlem, vatandaşların bir müddet binalarına girmemeleri. Sağlam binalara da gelecek öneriler doğrultusunda dönmeli.

Bence risk, afet ve kriz yönetiminde. Bütün belediye başkanlarının önerdiği kentsel dönüşüm kavramı üzerinde birleşmemiz lazım. Tüm Türkiye'nin birleşmesi lazım."

BAKAN KOCA: VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından depremle ilgili son bilgileri paylaştı.

Bakan Koca paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Tokat Sulusaray İlçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde; Tokat Yeşilyurt ilçesinde 1 kişi etkilenmiştir. Tokat’ın Sulusaray İlçesinde bir ev ve bir cami minaresi yıkılmış olup etkilenen olmamıştır. Tokat’ın Artova ilçesinde bir cami minaresi yıkılmış olup etkilenen olmamıştır. Yozgat İli Gümüşsuyu Köyünde bir ev, Yelken Köyünde bir ev, Elmalıçiftliği Köyünde bir ev yıkılmış olup etkilenen olmamıştır. Tokat ilinden 15 ambulans, 3 UMKE ve 1 UMKE Acil Müdahale Aracı, Yozgat İlinden 5 ambulans, 1 UMKE ve 1 UMKE Acil Müdahale Aracı, Sivas İlinden 1 UMKE ve 1 UMKE Acil Müdahale Aracı bölgeye görevlendirilmiştir. Depremi hisseden vatandaşlarımıza çok geçmiş olsun. Allah ülkemizi felaketlerden korusun."

TOKAT VALİSİ: CAN KAYBI YOK

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, ekiplerin sahada olduğunu söyledi.

İlk gelen bilgilere göre can kaybının olmayışının en büyük tesellileri olduğunu vurgulayan Hatipoğlu, "Vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Devlet olarak İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya'nın talimatları doğrultusunda tüm vatandaşlarımızın barınma ve iaşe sorununun halledilmesiyle ilgili gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Tüm hemşehrilerimize ve milletimize geçmiş olsun." dedi.

Vali Hatipoğlu, Sulusaray ilçesinde kurulan kriz masasında düzenlediği basın toplantısında ise devletin imkanlarının teyakkuz durumunda olduğuna işaret etti.

Geniş anlamda devletin imkanlarıyla Sulusaray, Artova ve Yeşilyurt ilçelerinde teyakkuz halinde olduklarının altını çizen Hatipoğlu, vatandaşlara devletin elini uzatmakla ilgili çaba gösterdiklerini belirtti.

Bölgede çalışmaların sürdüğünü anlatan Hatipoğlu, "Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. İçişleri Bakanımız ile sürekli görüşerek, gerekli çalışmaları koordine etmeye devam ediyoruz. Civar illerimizden destek gelmeye devam ediyor." diye konuştu.

Dedikoduların dikkate alınmaması uyarısında bulunan Hatipoğlu, şunları kaydetti:

"Diğer yandan kamuoyunda bazı şayiaların dolaştığı şeklinde haber var. Resmi makamların dışında bu tür dedikodulara yer verilmemesi, dikkate alınmaması, halkımızın esenliği, devletimizin güven içinde hizmette bulunması için önem taşımaktadır. Bu anlamda Tokatlı hemşehrilerimize geçmiş olsun diyoruz. Depremle ilgili her türlü tedbiri almak durumundayız."

İÇME SUYUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Tokat Valisi Hatipoğlu, deprem bölgesindeki vatandaşları şebeke suyunu içmemeleri konusunda uyardı.

İçme suyu konusunda uyarıda bulunan Hatipoğlu, "Sularımızın büyük kısmı yer altı veya yüzey sularının toplanması ile oluşuyor. Bölgede hareketlilik devam ettiği için vatandaşlarımızın suyu, kullanma suyu olarak kullanmaları, içme suyu olarak tüketmemelerini istiyoruz. Bölgeye sağlıklı su getirilmesi için planlamayı gerçekleştirdik, kamyonlarımız yolda." ifadelerini kullandı.

TOKAT'TA EĞİTİME ARA

Vali Hatipoğlu, Tokat il genelinde eğitim ve öğretime 1 gün ara verildiğini ve evlerinde kalmak istemeyen vatandaşlar için gerekli hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Hatipoğlu, vatandaşların yurtlarda, spor salonları ve misafirhanelerde misafir edileceğini dile getirdi.

YOZGAT’TA 3 İLÇEDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada deprem dolayısıyla Çekerek, Kadışehri ve Aydıncık ilçelerinde cuma günü eğitim ve öğretime ara verildiği duyuruldu.

19/04/2024 08:44
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Deprem, türkiye, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.