Tokyo Metropol Valiliği seçimlerinde 56 aday yarışacak

ads ads ads ads ads
22/06/2024

ads
Tokyo Metropol Valiliği seçimlerinde 56 aday yarışacak

Seçim yarışının, iktidar ve muhalefet kanadından 2 kadın aday arasında geçmesi bekleniyor

Japonya'nın başkenti Tokyo'da temmuzdaki Metropol Valiliği seçimlerinde 56 adayın yarışacağı bildirildi.
Seçim Kurulunun açıklamasına göre, Tokyo Metropol Valiliği seçimleri için resmi kampanya dönemi başladı.

2020'de yapılan seçimlerde 22 aday yer alırken, temmuzda şimdiye kadarki en yüksek sayıyla 56 aday yarışacak.

Yaklaşık 11 milyon seçmenin oy kullanacağı seçimde yarışın, iktidar ve muhalefet kanadı destekli 2 kadın aday arasında geçmesi bekleniyor.

- İktidar Koike'yi destekliyor

2016'da başkentin "ilk kadın valisi" olan, başarısını 2020'deki seçimde de sürdüren Koike Yuriko, temmuzdaki seçimler için aday oldu.

"Başkenti koru" mottosuyla kampanya yürüten Koike, "Tokyo sakinlerinin geçim kaynaklarını koruyacağım ve ekonomiyi geliştireceğim." dedi.

Başbakan Kişida Fumio liderliğinde iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) Tokyo bürosu, 71 yaşındaki Koike'yi destekleyeceğini bildirdi.

Ana muhalefet Anayasal Demokrat Partisi (CDP) destekli 56 yaşındaki Renho Saitou ise Koike'ye rakip olarak gösterildi.

Renho, açıklamasında, "insanların parti çizgilerinin ötesine geçecek desteği bulabilmek" amacıyla CDP'den ayrılacağını duyurdu.

Muhalif kadın aday, "Gerçek idari ve mali reformlar üzerinde çalışacağım. Tokyo'yu dönüştürmede liderlik istiyorum." ifadelerini kullandı.

- Önceki seçimler

LDP hükümetlerinde 2003-2006'da Çevre Bakanlığını, 2007'de Savunma Bakanlığını üstlenen Koike, 2016'da Tokyo'nun "ilk kadın valisi" olmuştu.

"Bağımsız" olarak tanınan Koike, Temmuz 2016'daki seçimlerde yüzde 44,4 oy, Temmuz 2020'deki seçimlerde yüzde 59,7 oyla galip gelmişti.

Öte yandan, 7 Temmuz'daki seçimlerde yarışacak adaylar arasında Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) Komutanı Tamogami Toşio ve televizyoncu Şimizu Kuniaki de öne çıkıyor.

22/06/2024 09:50
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Tokyo Metropol Valiliği seçimlerinde 56 aday yarışacak
MANŞETLER

HK DÜNYA

Avrupa ülkeleri, Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail'i silahlandırıyor

HK DÜNYA

Avrupa ülkelerinin İsrail'e yaptığı silah ihracatının değeri son 10 yılda milyarlarca avroya ulaşırken, 2014-2022 yıllarında AB ülkelerinden İsrail'e verilen ihracat lisanslarının toplam değeri yaklaşık 6,3 milyar avro oldu AB'nin 2022 yılına ait verilerine göre, Almanya, Fransa, Romanya, Çekya, İtalya ve Hollanda, İsrail'e en çok ihracat yapan üye ülkeler arasında yer alıyor

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.