HABER KIBRIS

Trafikte Ceza Geliyor!

ads
18/03/2013
TAK

Trafikte Ceza Geliyor!
ads

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD), Polis Genel Müdürlüğü’nün uyarı ve hatırlatma amacıyla araçlardaki bebek, arka koltukta oturan ve otobüslerde önü boş koltuklarda oturanları korumayı hedefleyen kemer takma zorunluluğunu yerine getirmeyenlere ceza yazmamayla ilgili 3 aylık sürenin bugün dolduğunu bildirdi.

TKÖD Başkanı Mehmet Avcı bugün yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhuriyet Meclisi’nde 9 ay bekletilen, yasanın gerekliliği olarak 6 ay ve Polis Genel Müdürlülüğü’nün de 3 ay verdiği süre olan toplam 18 ay (yani bir buçuk yıl) bekletildikten sonra nihayet uygulamaya konmuş olması gerekiyor” dedi.

Avcı, Yasa’nın uygulanmamasının özellikle bebek ve çocuklara gelecek ölümcül darbelere davetiye çıkardığını ileri sürerek şöyle dedi:

“Emniyet Kemeri ve Bebek Koltuğu Yasası’ndaki maddeler insan hayatını kazalarda korumak amacı hedeflemektedir. Savrulmadan dolayı meydana gelen ölümler, ancak emniyet kemeri ve bebek koltuğuna bağlı olmakla önlenebilinir.”

Avcı, Yasa’ya göre otomobil, otobüs kamyonet ve kamyon sınıfı araçlarda emniyet kemeri kullanmama asgari ücretin yüzde 10’u ve 5 puan; Çocuk emniyet kemeri ve koruma sistemi bulundurmama ve kullanmama asgari ücretin yüzde 10’ u ve 10 puan; otobüslerde emniyet kemeri bağlanması konusunda uyarı yapılmaması, sembol yapıştırılmaması asgari ücretin yüzde 10’u ve 5 puan ile cezalandırılacağını kaydetti.

Araç muayene merkezlerinde de bu Yasa kurallarının aranmasına özen gösterilmesini isteyen Avcı, “Hem can korumak, hem de ceza almamak için kurallara uyulmasını bir defa daha kamuoyuna hatırlatırız” ifadesini kulandı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: emniyet kemeri, arka koltuk, mehmet avcı
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems