Trump, 12 Nisan'a dek hayatın normale dönmesini istiyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin yeni merkezinin ABD olması beklenirken, baştan beri hastalığı ciddiye almamakla eleştirilen Başkan Donald Trump, ulusal karantina ilan etmeyi bir kez daha reddederken kısmi kısıtlamaları da kaldırmaktan söz etti.

ads
25/03/2020

ads
ads
Trump, 12 Nisan'a dek hayatın normale dönmesini istiyor
ads

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin yeni merkezinin ABD olması beklenirken, baştan beri hastalığı ciddiye almamakla eleştirilen Başkan Donald Trump, ulusal karantina ilan etmeyi bir kez daha reddederken kısmi kısıtlamaları da kaldırmaktan söz etti. 

ABD Başkanı Donald Trump ve Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü üyeleri, Beyaz Saray'dan Fox News kanalının yayınına katılıp Dr. Mehmet Öz dahil uzmanların ve yurttaşların sorularını yanıtladı. 

ABD'nin kepenkleri açmış halde 12 Nisan'da Paskalya'ya girmesi için can attığından söz eden Trump, geçen hafta yayımladıkları 15 günlük eylem planlarının yeterli olacağını ve ekonomik önlemleri gelecek hafta gevşetmeyi istediklerini söyledi. "Ekonomimizi Paskalya Bayramı'na (12 Nisan) kadar eski haline getirebilirsek sevineceğim. İnsanların bir an önce işlerinin başına dönmesini istiyorum" dedi.

Sözkonusu eylem planının vadesi dolduğunda yeni yol haritası için gerekli adımları atabileceklerini söyleyen Trump, "Daha önce hiç bu tür önlemler almadık, ama şimdi almak zorundaydık. Bu salgın, ülkemiz için çok acı verici ve istikrarı bozucu bir durum" diye ekledi.

'İki hafta sonra sosyal mesafe uygulayarak işe gidebiliriz'

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için ülkeyi kapatmak zorunda kalmış olmaktan öfke duyduğunu ifade eden Trump, işyerlerine getirilen kapatma, bireylere getirilen sosyal mesafe kurallarını tez zamanda kaldırma arzusunu dışa vurdu.

Trump, "İki hafta veriyorum. Sosyal mesafe uygulayarak işe gidebiliriz" diyerek ekledi:

“Grip yüzünden binlerce insanı kaybediyoruz. Ama ülkenin şalterini indirmiyoruz. Ekonomide şalteri indirerek, kapatarak bir ülkeyi yok edebilirsiniz.”

Önlemlerin sorunun kendisinden daha beter olmasına izin verilmemesi gerektiğinden söz eden ABD Başkanı, tez zamanda kaldırılmazlarsa kısıtlamaların hastalığın kendisinden daha fazla can alacağına dair inancını dile getirdi.

25/03/2020 10:47
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: TRUMP, EKONOMİ,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.