Trump'ın adayı, Patriot üreticisi Raytheon için lobi yapıyordu

ads
19/06/2019

ads
Trump'ın adayı, Patriot üreticisi Raytheon için lobi yapıyordu

ABD liderinin Savunma Bakanı olarak aday gösterdiği Esper'in geçmişinde yoğun şekilde lobi faaliyetleri var.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Patrick Shanahan yerine  Savunma Bakanlığına aday gösterdiği Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Mark Esper,  mevcut görevine gelmeden önce Patriot üreticisi Raytheon şirketinin lobi  faaliyetlerini yürütüyordu.

Trump'ın ABD Savunma Bakanlığına vekalet eden Shanahan'ın adaylığını  geri çekip yerine Esper'i aday gösterdiğini duyurması üzerine dikkatler Kara  Kuvvetleri Genel Sekreterinin kariyerine çevrildi.

Körfez Savaşı'nda savaştı

Kasım 2017'de Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri olarak Senatodan onay  alan Esper, 1986'da ABD Harp Akademisinden mezun oldu ve ilk dış görev  yerlerinden biri, Birinci Körfez Savaşında Orta Doğu'da iyi bilinen 101'nci Hava  İndirme Tümeni oldu.

Daha sonra Avrupa başta olmak üzere ABD Kara Kuvvetlerinde çeşitli  yerlerde görev yapan Esper 2007'de ordudan emekli oldu.

1995'te Harvard Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden yüksek lisans  derecesini alan Esper, 2008'de George Washington Üniversitesinde doktora  yaptı.

Kongre'de etkili pozisyonlarda görev yaptı

Esper'in kariyerinde dikkati çeken bir diğer nokta ise Kongre'de  aldığı görevler oldu.

Senatoda eski çoğunluk lideri Cumhuriyetçi Bill First'ın ulusal  güvenlik danışmanlığını yapan Esper, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler  Komitesinde Politika Direktörü, Senato Dış İlişkiler Komitesinde ve Senato İç  Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesinde ulusal güvenlik uzmanı olarak çalıştı.

Esper, ayrıca Eski Savunma Bakanı Chuck Hagel'e Cumhuriyetçi Partide  senatörlük yaptığı yıllarda ulusal güvenlik alanında danışmanlık yaptı.

Raytheon lobicisiydi

Uzay ve Havacılık Sanayisi Derneği, ABD-Çin Ekonomi ve Güvenlik  İlişkilerini İnceleme Komisyonu, ABD Ticaret Odası ve Miras Vakfında çeşitli  görevlerde bulunan Esper'in, Pentagon'daki kariyerinden önceki son durağı ise  Raytheon savunma şirketi oldu.

Esper, Patriot hava savunma sistemlerinin de üreticisi Raytheon'da 7  yıl lobi faaliyetlerini de kapsayan Hükümet ile İlişkiler Başkan Yardımcılığı  yaptı.

Esper'in Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliğine aday gösterilmesine Eski  Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain karşı çıkmıştı.

McCain, Savunma Bakanlığında savunma sanayisinden isimlerin  atanmasının savunma harcamaları ve askeri alımlar konusunda menfaat çakışması  yaşanmasından endişe duyduğunu belirtmişti.

Kongre kayıtlarında Ağustos 2017'de Raytheon'dan ayrıldığında Esper'in  şirketten tazminat ve hisse alma hakları hariç sadece o yıl için 1,52 milyon  dolar gelir ettiği beyan ediliyor.

19/06/2019 16:59
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Trump’ın adayı, Patriot üreticisi Raytheon için lobi yapıyordu, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.