TÜK yurt dışı et alım işlemlerini tamamladı, et bir hafta içerisinde gelecek

Hükümetin ithal et kararına yönelik Hayvancılar Birliği, başbakanlık önünde eylemlerine devam ederken, Toprak Ürünleri Kurumu alım işlemlerini tamamladı.

ads ads ads ads
24/05/2024

ads
TÜK yurt dışı et alım işlemlerini tamamladı, et bir hafta içerisinde gelecek

 

TÜK yurt dışı et alım işlemlerini tamamladı, et bir hafta içerisinde gelecek

Bahadır AYNA

Hükümetin ithal et kararına yönelik Hayvancılar Birliği, başbakanlık önünde eylemlerine devam ederken, Toprak Ürünleri Kurumu alım işlemlerini tamamladı. Hollanda’dan AB sağlık sertifikalı olarak ithal edilecek et, -18 derecede adaya getirilecek ve yine -18 derece sadece market ve kasaplara ulaştırılacak. Et ithali ve dağıtımı tamamen Toprak Ürünleri Kurumu tarafından sağlanacak. Nakliye ve sigorta hariç etin kilosunun 6.60 Euro ödeme yaparak alındığı öğrenildi. İlk etapta hükümetin talebi üzerine 20 ton civarı kıyma, 2 konteynerden oluşan yaklaşık 40 ton da kuzu eti ithal edilecek.

Alım işlemleri tamamlanan donmuş kıyma ve et önümüzdeki hafta adaya ulaşmış olacak. Etin market ve kasaplara ulaştırılması da TÜK’ün KKTC’deki özel firmalardan hizmet alımı ile gerçekleşecek. Eti -18 derecede taşıyabilecek firmalar “toplumsal dayanışma” adımlarında, düşük ücretle etin taşınmasını sağlayacak. TÜK, ithalatla ilgili tüm hazırlıklarını tamamlarken, başbakanın hedeflediği 300 TL kıyma, 400 TL kuzu eti fiyat hedefi tutturulmuş olacak.

24/05/2024 09:06
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.