Tulga: Özel sektör kendini güvencesiz ve yalnız hissediyor

Hürrem Tulga, Haber Kıbrıs’ta “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

ads ads ads ads
25/02/2021

ads
ads
Tulga: Özel sektör kendini güvencesiz ve yalnız hissediyor

   Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, özel sektörün devlet desteğini görmemesinden dolayı kendisini ‘güvencesiz ve yalnız’ hissettiğini belirterek, “Dünyanın hiçbir yerinde özel ve kamu çalışanı farkı yoktur. Çalışan ve çalışmayan diye ayrım olmalıdır” dedi.

   Zaten borçlu olan iş insanlarının, esnafın kredi verilerek yeniden borçlandırılmak istendiğini ifade ederek, bu durumu eleştiren Hüreem Tulga, reel sektör çalışanlarının artık borçlanmaya tahammülü ve gücü kalmadığını vurguladı.

   Hükümetin para kazanamayan özel sektöre destek olmamasından dolayı, maliyenin para toplayamadığını ifade eden Tulga, “İhtiyacı olan insanlar kazanmadığı için para harcayamıyor. Parası olanlar ilerisini düşünerek harcamıyor. Bu nedenle piyasada para dönmüyor ve gelirler düşüyor” diye konuştu.

    Hürrem Tulga, Haber Kıbrıs’ta “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Çalışan ve çalışmayan diye ayrım olmalıdır”

    Kapıların kapalı olması ve uçuşların olmaması nedeniyle bir yıldan beridir turistik bölgelerde iş yapılamadığına işaret eden Tulga, “Kapalı olan veya iş yapamayan çalışan, üreten ve katma değer katan özel sektöre ‘kaynak yok’ deniliyor. Dünyanın hiçbir yerinde özel ve kamu çalışanı farkı yoktur. Çalışan ve çalışmayan diye ayrım olmalıdır. Devlet ‘özel sektörde çalışanlar için kaynak yok’ demesin, elimizdekini bölüştürerek herkese ulaşabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Borçlu olanlara kredi verilmek isteniyor”

   Özel sektörün devlet desteğini görmemesinden dolayı kendisini ‘güvencesiz ve yalnız’ hissettiğini anlatan Tulga, “Özel sektöre ‘kaynak yok’ denirken bazı ödemeler yapılabiliyor” dedi.

   Açıklanan paketi eleştiren Tulga, “Toplum zaten borçlu. Merkez bankasının verileri ortadadır. yetkililer bunu görmüyor mu? Reel sektör çalışanlarının borçlanması isteniyor. Kredi verilmesiyle yüzde 10 kişiye belki katkısı olur ancak geri kalanlara katkısı yoktur” diye konuştu.

“Para gelsin diye kredi veriyorlar”

   Devletin para toplamak için kredi verdiğini savunan Tulga, “Kredi almak isteyenlerin, devlete olan borçlarını ödemeleri gerekiyor. Sosyal sigortalara, seyrüsefere ve diğer kalemlere ödenme yapılması lazım. Para gelsin diye kredi veriyorlar” dedi.

“Destek olmayınca piyasada para dönmüyor”

   Hürrem Tulga, hükümetin para kazanamayan özel sektöre destek olmadığından ve maliyenin para toplayamadığından bahsederek, “İhtiyacı olan insanlar kazanmadığı için para harcayamıyor. Parası olanlar ilerisini düşünerek harcamıyor. Bu nedenle piyasada para dönmüyor ve gelirler düşüyor” ifadelerini kullandı.

“Ev sahibi faiz istemiyor ancak devlet istiyor”

   Hürrem Tulga, açıklanan ekonomik pakette kira borçları için de faizle kredi yani borç verildiğini ve kira ödemelerinin yapılmasının istendiğini söyledi. Tulga, ev sahibinin faiz istemediğine ancak devletin verdiği krediye faiz istediğine işaret ederek, kiraya destek verilebileceğini veya kurun sabitlenebileceğini vurguladı.

“Halktan aldıklarını halka verilmesini lütuf sanıyorlar”

   Özel sektöre hibe verilmesi için Türkiye’den destek alınabileceğine dikkat çeken Tulga, “Halktan aldıklarının halka verilmesini lütuf sanıyorlar.  Devlet kötü günler için planlama yapmadı, kaynakları önemsemedi ve halkın parasını harcadı. Pandemi döneminde bile tedbir almadılar ve paraları harcadılar” dedi.

25/02/2021 13:57
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Hürrem Tulga, ali baturay
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.