Tulga: Ülkede işsiz sayısı 50 bine yükseldi

K.T Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, bütçeyi reel sektöre destek için kullanmayan tek devletin KKTC olduğunu vurguladı.    

ads ads ads ads
24/02/2021

ads
ads
Tulga: Ülkede işsiz sayısı 50 bine yükseldi

    Ülkede işsiz sayısının 50 bine dayandığından belirten Tulga, “Martta sosyal sigortalı devlet ve özel sektörde 120 bin çalışan vardı, şu an bu sayı 80 bine düştü” dedi.

    Kapanmadan kısmi açılmaya geçişin olmasının, işyerlerinin açılmasının sağlanmasının, devletin onlara karşı yükümlülüklerden kaçmak için olduğuna dikkat çeken Tulga, “İşverene ve çalışana destek yapmamak için birçok sektörü açtılar” dedi.

    Hürrem Tulga, Haber Kıbrıs’ta “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Bir iş yerinin en az 18 kalem ödemesi var”

   Hürrem Tulga, bir iş yerinin en az 18 kalem ödemesi olduğuna dikkat çekerek, bu giderlerin; KDV, elektrik, ulaşım, çöp, su, aydınlatma, maaş, sosyal güvenlik, kira, yıpranma, faiz, çalışma izinleri, sağlık, eğitim, sağlık, gelir vergisi, emlak vergisi, sigorta, muhasebe ve seyrüsefer” olduğunu söyledi.

“En az 8 bin TL sabit gideri var”

   Hürrem Tulga, bir kişinin çalıştığı satış yapılan işyerinin ayakta durması ve kendi maaşın çıkarması için 60 bin TL ciro yapması gerektiğine işaret ederek, en az 8 bin TL sabit gideri olduğunu vurguladı.

“Salgından önce 17 bin işyeri vardı”

   Salgın başlamadan Mart 2020’de 17 bin işyeri olduğunu anlatan Tulga, salgının görülmesinin ardından bakanlar kurulu kararıyla işletmelerin faaliyetleri durdurulduğunu ve 10 bin 500 işyerinin çalışmalara ara verdiğini söyledi. 

    Tulga, Mayıstan sonra açılımla birlikte zaman içinde tekrar 17 bin işletmenin çalışmaya başladığını ancak iş azlığından ve yanlış uygulamalardan dolayı aralık ayına gelene kadar 4 bin iş yerinin kapandığını vurguladı.

“İşsiz sayısının 50 bin”

    İşsiz sayısının 50 bine dayandığından bahseden Tulga, “Martta sosyal sigortalı devlet ve özel sektörde 120 bin çalışan vardı, şu an bu sayı 80 bine düştü” dedi.

    Hürrem Tulga, toplumun yüzde 40’ının çalıştığını belirterek, “Bu rakamlar bizim elde ettiğimiz verilerdir. Başbakan Ersan Saner sigortalardan araştırsın ve verileri ortaya koysun” diye konuştu.

   Tulga, işsizlerin artmasından dolayı sosyal sigortaların maliyenin yaptığı katkı yanında borçlanmaya da başladığını kaydetti.

“Bütçeyi reel sektöre destek için kullanmayan tek devlet KKTC”

    Bütçeyi reel sektöre destek için kullanmayan tek devletin KKTC olduğuna işaret eden Tulga, açıklanan son ekonomik destek paketinde işverenlere çalışanlar için verilen prim desteğinde kademeli kesinti yapıldığını, çalışan sayısı üzerinden düzenleme yapıldığını ve desteklerin azaltıldığını vurguladı.

“Açılım, yükümlülüklerden kaçmak için yapıldı”

    Kapanmadan kısmi açılmayla, işyerlerinin açılmasının sağlanmasının, devletin onlara karşı yükümlülüklerden kaçmak için olduğuna dikkat çeken Tulga, “İşverene ve çalışana destek yapmamak için birçok sektörü açtılar” dedi.

    Devletin açılan işyerlerinin çalışıp çalışmadığı veya iş yapıp yapmadığına bakması gerektiğini aktaran Tulga, “Örneğin restoranlar yalnızca paket servis hizmeti veriyor, en büyük müşterileri de devlet çalışanları, ancak devlet daireleri yüzde 20 çalışıyor. Yani paket servisi vermesi gerçek anlamda çalıştığını göstermiyor ama hükümet onu çalışıyor sayıyor” ifadelerini kullandı.

“Hükümet ödemelerin bir tamam yapılmasını istiyor”

   Tulga, hükümetin yükümlülüklerden kaçtığını ancak ödemelerin bir tamam yapılmasının istendiğine değinerek, “Kapalı olduğu için çalışamayanlardan para isteniyor. KIBTEK ödenmeyen faturalarla ilgili kesilecek diye çağrı yapıyor. Seyrüseferle ve ulaşım izinleriyle ilgili ödeme yapılması isteniyor. Avcılardan para gelmesi için av açıldı” dedi.

“Emlak vergilerinde herkes için kategorize yapılmadı”

  Emlak vergilerinde herkes için kategorize yapılmadan artış yapıldığından da bahseden Tulga, “Evlerin metrekare büyüklüğüne bakılmalı. Çok evi olanla işsiz kalanlarla ilgili düzenleme yapıldı mı?” diye sordu.

24/02/2021 22:30
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: ali baturay, markaj, hürrem tulga, haberkibris
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.