Tüm dünyanın merakla beklediği karar geldi!

Açık Piyasa Komitesi (FOMC) dün başlayan toplantısı, bugün sona erdi. ABD Merkez Bankası (Fed) bu gece faiz kararını açıkladı.

ads
ads
31/07/2019

ads
ads
Tüm dünyanın merakla beklediği karar geldi!

Fed beklentiler doğrultusunda faizlerde 25 baz puan indirdi. Fed yüzde 2.25-2.50 olan faizi, yüzde 2.00-2.25'e çekmiş oldu. Faiz indirimi 2'ye karşı 8 oyla alındı. Faiz indirimine karşı Esther George ve Eric Rosengren oy kullandı. Birazdan Fed Başkanı Powell basın toplantısı gerçekleştirecek. 

Fed'den açıklamalar; 

* Hanehalkı harcamaları yükseldi, iş yatırımları ılımlı. Fed aşkın rezervler üzerindeki faizi yüzde 2.35'ten yüzde 2.10'a çekti. Bilanço daraltma 1 Ağustos itibariyle sona erecek. Fed faizindirimine gerekçe olarak küresel gelişmeleri ve zayıf enflasyonu gösterdi. ABD Merkez Bankasıuygun olduğu şekilde hareket edecektir, görünüm üzerindeki belirsizlikler sürüyor.

* Fed gelecekteki faiz patikasına karar vermek için verileri izleyecek. Fed kararı öncesi %2.0213 olan ABD10 yıllık tahvil faizi %2.0196 oldu. Fed kararı öncesi %1.8060 olan abd 2 yıllık tahvil faizi %1.8340 oldu. Anket bazlı enflasyon göstergeleri çok az değişti manşet ve çekirdek enflasyon %2 altında seyretmeye devam ediyor. Ücretler ortalamada güçlü kaldı, işsizlik düşük kalmaya devam etti. Ekonomi ılımlı hızda büyümeye devam ediyor, istihdam piyasası güçlü.

* Fed ekonomik genişlemenin sürdürülebilmesi için uygun hareket edecektir.  Piyasa bazlı enflasyon telafisi göstergeleri düşük kalmaya devam etti. 

11 YIL SONRA İLK KEZ

10 Temmuz’da Washington’da Temsilciler Meclisi Finansal Komistesi’nde konuşan Fed Başkanı Powell’ın endişelerini sıralaması piyasalar tarafından gerçekleştiği gibi ‘faiz indirimi’ olarak algılandı. Fed böylelikle 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu.

BEKLENTİLER DE İNDİRİM YÖNÜNDEYDİ

Fed öncesi gerçekleştirilen anketlerde yüzde 95’lere yakın ekonomistin ortak değerlendirmesi 25 baz puan indirim şeklinde olmuştu. Küresel piyasalar bu noktada fiyatlanmış durumdaydı. Ekonomistlerin çoğunluk olamayacak bir kısmı ise Fed’in 50 baz puan faiz düşürmesini öngörüyordu.

TRUMP’TAN FED ELEŞTİRİSİ

ABD Başkanı Donald Trump, son haftalarda Fed’e yönelik açıklamalarını artırmıştı. Son olarak geçtiğimiz hafta ABD’nin ikinci çeyrek büyüme verisinin açıklanmasının ardından Fed’i hedef alan Trump, Twitter üzerinden de değerlendirmede bulunmuştu. Trump yaptığı açıklamalarda Fed’in faiz artırmada aceleci davrandığını ve bunun ekonomiye zarar verdiğini ifade etmişti.

31/07/2019 21:25
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: fed kararı, faiz indirim, haber, ekonomi, döviz ne olacak
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.