ads

Tüp bebek tedavisinde yeni yöntem: Kemik iliği

Bebek özlemi çeken çiftlere kemik iliği umut olacak. Doğal yollarla bebek sahibi olamayan, özellikle yaşı ileri çiftler için kemik iliği yöntemi tüp bebek uygulamalarında çığır açacak.

ads ads ads ads ads
20/11/2021

ads
ads
ads
Tüp bebek tedavisinde yeni yöntem: Kemik iliği

Bebek özlemi çeken çiftlere kemik iliği umut olacak. Doğal yollarla bebek sahibi olamayan, özellikle yaşı ileri çiftler için kemik iliği yöntemi tüp bebek uygulamalarında çığır açacak.

Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek tedavilerinde "kök hücre" uygulamalarının her geçen gün geliştiğini, bu alandaki çalışmaların çok hızlı ilerlediğini belirtti. 

TRT Haber'in haberine göre; Prof. Dr. Pabuçcu, tüp bebek tedavilerinde göbek kordonundan alınan ilkel kan hücrelerinin yumurta içerisine verilmesi ile yumurta hücrelerinin geliştirilebildiğini, ayrıca amniyon sıvısındaki hücreler ve yağ dokularından üreme yapılabildiğini anlattı.

"Kemik iliği" sayesinde menopoz dönemindeki hastalarda da gebelik

Pabuçcu, çalışmaların uzun süre "deneysel" aşamada kaldığını ama son 3-4 yılda önemli ölçüde hız kazanarak, elde edilen sonuçların yayımlandığını vurguladı.

"Kemik iliğinden hazırlanan kök hücrelerin yumurtalıklara verilmesiyle elde edilen hücrelerle hem gebelikler mümkün olacak hem de kadın yaşlanması azalıp ötelenecek." diyen Pabuçcu, ABD'de uygulanan tedavide menopoz olan 20 hastanın 3'ü kendiliğinden 3'ü de tüp bebekle gebe kaldığını aktardı.

Pabuçcu, kök hücre uygulamalarının, Türkiye ve dünyada bebek sahibi olmak isteyen çiftler açısında çığır açacak gelişmeleri beraberinde getireceğine işaret etti.

20/11/2021 11:51
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Tüp bebek, haberkıbrıs, tedavi, , yeni, yöntem, Kemik iliği
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Covid'den korunmada 6 önemli kural

HK SAĞLIK

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 nedeniyle olağanüstü günlerden geçtiğimiz bu süreçte, öğrencilerin sınıfta dikkat etmesi gereken kurallar da kritik önem taşıyor. Örneğin; kalemi ağıza götürmek, farkında olmadan elini yüzüne, gözüne sürmek, hatta arkadaşlarıyla yiyecek ya da okul araç gereçlerini masumane paylaşmak bile bulaş riskini artırabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hacer Kuzu Okur, pandemi sürecinde Covid-19 riskine ve kış hastalıklarına karşı çocuklara mutlaka anlatılması gereken önlemlerle ilgili önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.