Tüp bebekte ikiz doğum oranı daha mı yüksek?

ads
ads
14/04/2019

ads
ads
Tüp bebekte ikiz doğum oranı daha mı yüksek?

Aşılama ve tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinde ikiz veya üçüz gibi çoğul gebelik oranlarının doğal yoldan gebe kalanlara göre daha yüksek olduğunu dile getiren Op.Dr. Suzan Gençsoy, "Özellikle son yıllarda yardımcı üreme tekniklerinden faydalanan hasta sayısı arttıkça çoğul gebelik sayısı da oldukça artmıştır. Nedeni ise yumurtlama ve aşılama tedavilerinde birden fazla yumurta büyütülmesi.

Hayvanlardan farklı olarak anatomik açıdan insanın tek gebelik için uygun olduğunu belirten Op.Dr. Suzan Gençsoy, "Çoğul gebelikler beraberinde birçok problemi de yanında getirir. Tüp bebeğin ilk uygulandığı yıllarda teknik şartların yeterli olmaması sebebi ile gebelik oranları daha düşüktü ve çok fazla sayıda embriyo transferi yapılıyordu. Laboratuar ortamındaki teknik gelişmeler sayesinde son yıllarda gebelik ve canlı doğum oranları artmıştır. Bu nedenle artık fazla sayıda embriyo transferine ihtiyaç duyulmuyor.

Ülkemizde 06 Mart 2010 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete'de 'Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmelik' esasına göre merkezlerde tüp bebek uygulamasında 35 yaşa kadar birinci ve ikinci uygulamalarda tek embriyo, üçüncü ve sonraki uygulamalarda iki embriyo, 35 yaş ve üzerinde tüm uygulamalarda en fazla iki embriyo transfer edilebilir" diye konuştu.

Tüp bebek tedavisi gören ve uzun süredir çocuk sahibi olamayan çiftlerin özellikle çoğul gebelik istediğini anlatan Op. Dr. Suzan Gençsoy, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ailelere tedavi öncesi çoğul gebeliğin riskleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir. Yakın gelecekte laboratuvar tekniklerinin geliştirilmesi ve dondurulmuş embriyoların yaygın kullanımı sayesinde çoğul gebelik oranları giderek azalacaktır."

14/04/2019 14:26
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Tüp bebekte ikiz doğum oranı daha mı yüksek?, HABER, KIBRIS,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Boğaziçi Üniversitesi’nde korona aşısı çalışması: Hücre deneylerinde başarılı olduk!

HK SAĞLIK

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören, corona virüsü aşısı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Özören, "Koronavirüs aşısı projemizde ASC zerreciklerinden aşı teknolojisini kullanalım dedik. Bu daha önce hiç kimsenin denemediği bir aşı teknolojisi. Umarım biz değişik bir başarı elde edebiliriz. Birtakım hücre deneylerinde başarılı olduk. Yakında da hayvan deneylerine geçeceğiz" dedi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.