Turizm çevreleri ihale çalışmasına tepkili…

Turizm Bakanlığı’ndan tuhaf bir ihale çalışması

ads ads ads ads
26/09/2022

ads
Turizm çevreleri ihale çalışmasına tepkili…

Özel Haber

Turizm Bakanlığı, müzelerin “bilet kontrolünü/ gişe yönetimini” özelleştirip, bilet fiyatlarına ciddi artış getirmeye hazırlanıyor. Bakanlık, müzelerin ve biletle ziyaret edilen diğer tarihi eserlerin gişe yönetimini özelleştirme gibi tuhaf bir ihale taslağı hazırladı.

Müzeler ve tarihi eserlerin bakımı, onarımı, idamesi, personeli özelleştirme kapsamında olmayacak. Hükümet edenler, tüm devlet kurumları için söylenen “devlet para toplayı becermez” klişesine adeta kendisi de inanırcasına “bilet kontrolünü/ gişe yönetimini” özelleştirmek istiyor.

  Turizm çevrelerinden söz konusu özelleştirme ve fiyat artışıyla ilgili ihale hazırlığına tepki geldi. Turizmciler, söz konusu çalışmanın hem turizm için olumsuz bir adım olduğunu, müzelere ve tarihi eserlere girişi azaltacağını hem de devletin kendi gelirlerini durup dururken paylaşmak istemesini anlamsız bulduklarını söyledi.

Giriş biletlerine ciddi artışlar geliyor

Buna göre 20 TL olan müze girişleri 100 TL’ye çıkarılırken, aynı müzelerde döviz bazında 2.5 Euro olan giriş ücreti 5 Euro’ya çıkarılacak. 10 TL- 15 TL olan müze girişleri 80 TL’ye yükseltilirken, döviz bazında ise 4 Euro olacak.

Öte yandan turist kafilelerinin müze giriş tarifesine de ciddi artış gelecek.  Turist kafilelerinin toplam üç müzeye girişi için alınan 20 TL de 200 TL’ye çıkarılacak. Yine yabancı turist kafileleri için öngörülen 2.5 Euro, 11 Euro’ya yükselecek. 

Tolun: Yapılmak istenenleri doğru bulmuyoruz

Haber Kıbrıs’a konuşan Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, Turizm Bakanlığı’nın “müzelerin gişe yönetimini özelleştirme” ve “giriş fiyatlarını artırma” isteğini doğru bulmadıklarını söyledi.

 Tolun, müzelere yapılmak istenen yüksek zammın olumsuz etkileri olacağını, vatandaşların ve turistlerin buralara girmeyeceğini ve daha fazla kâr amacı güderken, daha az gelir elde edileceğini kaydetti.

 Müzelere, tarihi, mekânlara girecek kişilerin yolunacak kaz gibi görülmesinin doğru bir turizm anlayışı olmadığına değinen Tolun, bakanlığın yanlış bir yaklaşım içinde olduğunu vurguladı.

Kendilerine taslak belge gönderildiğini ve neler yapılmak istendiğini burada gördüklerini belirten Orhan Tolun, hükümetin para toplamak için özel bir ortak araması ve parayı onunla paylaşmak istemesini anlamakta güçlük çektiklerini belirtti.

“Çarşamba günü toplantı yapılacak”

 Çarşamba günü bakanlık yetkilileri ile söz konusu ihale çalışması konusunda toplantı yapacaklarını belirten Orhan Tolun, orada da görüşlerini ortaya koyup, yapılmak istenilen çalışmanın sakıncalarını anlatacaklarını vurguladı.

 Müzelerden yıllık 30 milyon TL gelir elde edildiğini ama bu paranın direkt Maliye Bakanlığına gittiğini anımsatan Tolun, “30 milyon TL Maliye Bakanlığı’na yatıyor ama Maliye Bakanlığı, Eski eserler ve Müzeler Dairesi’ne bu paranın 3 milyon TL’sini veriyor” dedi.

Turizm fonunun iptal edilmesi ve paranın Maliye Bakanlığı’na yatırılmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Tolun, müzelerden elde edilen gelirin eski eserlerin restorasyonu ve diğer ihtiyaçlarına harcanması gerektiğini kaydetti.

“Güney Kıbrıs’ta kapalı alan müzeler ücretsiz, biz zam yapıyoruz”

  Orhan Tolun, müzelere yapılmak istenen yüksek zammın olumsuz etkileri olacağını da vurguladı. 

 Yerli halk için 100 TL, turistler için 5 Euro, kafileler için 11 Euro’nun yüksek rakamlar olduğunu ve müzelere girişin azalmasına yol açacağını belirten Tolun, Güney Kıbrıs’ta kapalı alan müzelerin bedava olduğunu, açık hava müzelerinden ücret alındığını anımsattı.

 Kıbrıs adasının en büyük, en zengin müzesi olan Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Arkeoloji Müzesi’nin ücretsiz olduğunu ifade eden Tolun, “Kuzey Kıbrıs’ta örneğin Girne Kalesi’ne giriş 100 TL veya 5 Euro’ya yükselecek hâlbuki Güney Kıbrıs’ta Larnaka, Limasol ve Baf Kalelerine giriş 2.5 Euro’dur.

 Kuzey Kıbrıs’ta St. Barnabas Manastırı’na giriş 100 TL veya 5 Euro’ya yükselecek ama Güney Kıbrıs’ta benzer bir tarihi mekâna girmek ücretsizdir. Biz çok mu akıllıyız ki müzelere girişi bu kadar pahalı tutuyoruz? Öyle görülüyor ki müzelere giriş konusunda da Güney Kıbrıs’a göre dezavantajlı duruma düşeceğiz” diye tepkisini ortaya koydu.

26/09/2022 19:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Turizm çevreleri ihale çalışmasına tepkili…
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.