HABER KIBRIS

Türk Büyükelçiliği önünde gergin dakikalar...

ads
17/05/2017

Türk Büyükelçiliği önünde gergin dakikalar...
ads

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı önünde dün çok gergin dakikalar yaşandı. ABD polisi yetersiz kalınca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşılamaya gidenler ile terör örgütü yandaşı bir grup arasında kavga çıktı. Türk korumalar da diğer gruba müdahale etti. Büyükelçi bir ara dışarı çıkarak ABD polisiyle görüştü, tepki gösterdi. Olay sonrası polis Büyükelçilik Resmi Konutu’nun bulunduğu Sheridan Meydanı’na giriş çıkışları kapadı.

AA'nın haberine göre Büyükelçilik Rezidansı önünde toplanan az sayıdaki terör örgütü yandaşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişi esnasında Türkiye ve Erdoğan aleyhine slogan atmaya başladı.  

ABD polisinin yetersiz güvenlik önlemi aldığı ve müdahale etmediği esnada çıkan arbedede Alp Kenan Dereci adlı Türk vatandaşı başından yaralandı. Tansiyon yükseldi, iki taraf arasında yumruklu kavga çıktı. 

Hastaneye kaldırılan Dereci'ye saldıranlarla ilgili Amerikan polisinin Türklerin şikayetlerini dikkate almaması gösterilerine devam etmesi üzerine ortam daha da gerildi.

Daha sonra olay yerindeki Cumhurbaşkanlığı korumaları da kavgaya müdahil oldu. Korumaların müdahalesi üzerine terör örgütü yandaşları kaçarak dağıldı. 

Amerika'nın Sesi de yaşanan gerilimi şöyle duyurdu: "Cumhurbaşkanı gelmeden önce konutun karşı kaldırımında toplanan ve ellerinde “Demirtaş’a özgürlük” pankartı taşıyan bir grup Erdoğan aleyhine sloganlar atmaya başladı. Bunun üzerine ellerinde Türk bayraklarıyla konutun önünde bulunan grup da protestocu grup arasında söz düellosu yaşandı. Bir süre sonra söz düellosu kavgaya dönüştü. Kavgaya Erdoğan’ın koruma ekibinde bulunanlar da dahil oldu.

BÜYÜKELÇİ POLİSLERLE GÖRÜŞTÜ

Bir ara Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç konutun önüne gelerek polislerle görüştü.Washington polisi kavgayı önlemek için bir hayli zorlandı. Hareketli anların ardından ek emniyet kuvvetleri bölgeye geldi ve olaylar yatıştı. Yoğun güvenlik önlemleri alan polis Büyükelçilik Resmi Konutu’nun bulunduğu Sheridan Meydanı’na giriş çıkışları kapadı. Olayların yatışmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konut önünde toplanan ve kendisine sevgi gösterisinde bulunanlarla bir araya geldi"

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Washington, PKK, PYD, terörist, gösteri, Son dakika
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems