Türk Devletleri Banka Birlikleri Konseyi’nin dördüncü toplantısı Özbekistan’da yapıldı

ads ads ads ads ads
20/05/2024

ads
Türk Devletleri Banka Birlikleri Konseyi’nin dördüncü toplantısı Özbekistan’da yapıldı

Sekretaryasını ve başkanlığını Türkiye Bankalar Birliği’nin üstlendiği Türk Devletleri Banka Birlikleri Konseyi’nin (TDBBK) dördüncü toplantısı, Özbekistan Bankalar Birliği ev sahipliğinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yapıldı.

Toplantı vesilesiyle ev sahibi Özbekistan Bankalar Birliği tarafından “Finansal Trendler” konulu bir de konferans düzenlendi. Konferansta finansal teknolojiler, dolandırıcılıkla mücadele ve İslami bankacılık konuları işlendi.

TDBBK’nın Yönetim Kurulu Başkanı statüsüyle Konferans’ın açılış konuşması yapan Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, “Paylaştığımız Türk dünyasının ortak tarih ve kültürel birikiminden aldığımız gücü; ekonomi ve bankacılık sektörlerimizi geliştirmek için kullanıyoruz. Devletlerimiz arasında oluşan sağlam temellere dayalı siyasi ve toplumsal ittifakı ekonomik alanda da somutlaştırmak istiyoruz. Birliklerimizin, temsil ettiğimiz üyelerin; yakın ve koordineli etkileşimiyle kurulacak iş birliklerinin birçok alana sirayet ederek; ticaret, turizm, sanayi ve finansal sektörlerimizi çok daha güçlü hale getireceğine inanıyoruz” dedi.

Konferansın ardından yapılan TDBBK Konsey toplantısında geçen yıla ilişkin çalışmalar hakkında üyelerden bilgi alınararak, gelecek dönem faaliyetlerine ilişkin sunulan öneriler değerlendirildi ve yol haritası hakkında istişarelerde bulunuldu. Sunulan öneriler arasında, her üye ülkenin kendi içinde, daha sonra da üyeler arası öğrencilere yönelik “finansal okur-yazarlık” yarışmaları düzenlenmesi konusu ele alınmış ve onaylanmıştır. Bu önerinin görüşülmesi esnasında Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal söz alarak, KKTC’de Bankalar Birliği tarafından başlatılan ve finanse edilen “Hesabını Bilen Kıbrıs” temalı finansal okur-yazarlık projesi kapsamında, Kuzey kıbrıs Bankalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol tahtında  bu yılın Şubat ayı itibarıyla müfredata alınan finansal okur-yazarlık eğitimiyle ilgili Konsey üyelerine bilgi vermiştir. Toplantıda Azerbaycan Bankalar Birliği, Kazakistan Bankalar Birliği, Kırgızistan Bankalar Birliği, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği, Macaristan Bankalar Birliği, Özbekistan Bankalar Birliği, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği yer aldı.

Türk devletleri banka birliklerini bir araya getirmek üzere 2022 yılında kurulan ve Macaristan, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği’nin gözlemci üye olarak yer aldığı TDBBK, üye ülke bankacılık sektörlerinin geliştirilmesi, reel sektöre ve ülke ekonomilerine pozitif faydalar sağlanması için sektöre ilişkin konu ve çözümlerin istişare edilerek tecrübelerin, bankacılık verilerinin, ve evrensel iyi uygulamaların paylaşılacağı bir platform olarak işlev görmeyi amaçlamakta, ayrıca dijital bankacılığın geliştirilmesinde, suç gelirleri ile mücadele ve uyum alanında, iklim ve çevre riskleri ile mücadelede ve ödeme eko sistemlerinin yaygınlaştırılması konularında iş birliği yapılmasını hedeflemektedir.

 

20/05/2024 15:23
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Türk Devletleri Banka, kktc
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.