Türk Sinemasında Başrolde İstanbul

ads
ads
17/05/2018

ads ads
Türk Sinemasında Başrolde İstanbul

İstanbul denilince akla birçok şey geliyor. Özellikle şiirler ve yazılan makalelerin yanı sıra Türk sineması ilk defa İstanbul’da doğmuştur. İstanbul, binlerce yıl birçok millete ev sahipliği yapmış en güzel şehirlerden bir tanesidir. Özellikle akşam sakinliğinde İstanbul’u gözleriniz kapalı dinlediğiniz zaman çok daha iyi anlayacaksınız. Özellikle Türk sinemasına büyük öncülük eden İstanbul, adeta başrolde oynamış ve 1990’lı zamanlara kadar her daim İstanbul bu rolü üstlenmiştir. Bu zamana kadar gelen bütün filmlerde İstanbul olmadan Yeşilçam düşünülmüyordu bile. İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginliğinin yanı sıra Türk sinemasının Yeşilçam’ı başrollerde her daim İstanbul’u oynamış ve İstanbul’u göstermiştir. Çekilen Anadolu filmleri, hayaller ve daha birçok unsurlar bile İstanbul’ca olmuştur.

İstanbul ilk kez başrol olarak Lütfi Akad’ın çektiği 1952 tarihinde Kanun Namına filmi ile vizyonda yer alır. Bu zamandan sonra 1980’li yıllara kadar sadece İstanbul’da filmler çekilmiştir. Genel olarak çekilen bütün filmlerde köşk, yalı, ara sokaklar olsa da her daim Boğaz ve deniz manzarası filmlerin her daim en güzel bölümü olmuştur.

Birçok film 1950 tarihlerine kadar İstanbul’u ve yaşantısını her daim batılı ve Avrupalı bir yaşam göstermiş, modern giyinen kişiler, boş yollar, yalılar, yatlar, tekneler, her bireyde iki araç, biri üstü açık, diğer kapalı, aşçılar uşaklar ve daha birçok unsurlar İstanbul’u her daim zengin ve modern göstermiştir. 1965 tarihine kadar gelen bütün filmler Yeşilçam’ın daha iyi gelişmesine ve İstanbul hayalinin büyümesine katkı sağlamıştır.

İstanbul sadece filmler ile değil ülkenin ekonomi, sanayileşme ve politikalarından dolayı güzellik merkezi haline gelmiştir. Yıllar geçtikçe Anadolu’da yaşayanlar hepsi Avrupa hayali kurduğumuz bu vakitte onlar İstanbul hayali kuruyorlardı. Özellikle filmlerde gösterilen modern ve lüks hayat sayesinde insanlar İstanbul’u çok daha fazla hayal eder olmuştu.

İstanbul sadece özel ve güzel filmleri değil, imkânsız aşklar, aşkıyla tutuşan şairler, yazarlar ve zengine aşık olmuş fakirler gibi birçok güzel anıyı barındırmaktadır. Ah Güzel İstanbul, Gurbet Kuşları, Eşkıya ve daha birçok vizyonda sevilen filmler İstanbul’un güzellikleri ile daha da güzel hale gelmiş ve sevilmiştir. Yeni çıkan tüm filmler hakkındaki bilgiyi http://durusinemasi.com/ sitesi üzerinde bulabilirsiniz.

Kaynak: http://6oda.com/

17/05/2018 11:07
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: istanbul, sinema, türk sineması
MANŞETLER

HK SİNEMA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.