Türkiye 5+BM toplantısı ve Doğu Akdeniz Konferansı’na hazır

ads ads ads ads
27/01/2021

ads
ads
Türkiye 5+BM toplantısı ve Doğu Akdeniz Konferansı’na hazır

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin “5 +Birleşmiş Milletler” toplantısı ve Doğu Akdeniz Konferansı’na hazır olduğunu vurguladı.

8’inci Türkiye-Hollanda Konferansı Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok’un eş başkanlıklarında çevrim içi düzenlendi.

Çavuşoğlu konuşmasında geçen yılın Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde, Avrupa ile ilişkileri sınayan zor bir yıl olduğunu belirterek, “Orta Doğu, Kıbrıs, Libya, Suriye ve Kafkasya’daki önemli gelişmelerin yaşandığı yoğun bir yıldı. Avrupa Birliği, Aralık zirvesinde Türkiye’ye elini uzattı ve biz de olumlu yanıt verdik. Şimdi Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yenilenen bir diyalog için fırsat penceremiz var” dedi.

“Türkiye, aday ülke olarak, en yüksek düzeyde kararlılıkla gerçek bir ortaklığa hazır.” Diyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu bağlamda Yunanistan’la istikşafi görüşmelere başladığını, Fransa’yla ilişkilerde normalleşme süreci yürüttüğünü ve içeride reform sürecine odaklandığını kaydetti.

Çavuşoğlu, konuşmasında Kıbrıs konusunda düzenlenecek gayri resmi 5+BM toplantısına da değindi. Türkiye’nin aynı zamanda daha önce öneride bulunduğu Kıbrıs’a ilişkin “5 +Birleşmiş Milletler” toplantısı ve Doğu Akdeniz Konferansı’na da hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, Hollanda’nın da desteğine güvendiklerini söyledi.

27/01/2021 21:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Türkiye 5+BM toplantısı ve Doğu Akdeniz Konferansı’na hazır, haberkibris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.