Türkiye, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini duraklattı

Erdoğan’ın talimatıyla gerilim yaşanan bölgedeki arama faaliyetleri duraklatıldı

ads
ads
28/07/2020

ads
Türkiye, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini duraklattı

Geçen hafta tırmanan Doğu Akdeniz gerilimi ardından Türkiye ile Yunanistan diyalog için adım atmaya hazırlanıyor. Erdoğan’ın talimatıyla gerilim yaşanan bölgedeki arama faaliyetleri duraklatıldı

Türkiye ile Yunanistan arasında geçen hafta tırmanan Doğu Akdeniz geriliminde yumuşama sinyalleri geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz’deki arama faaliyetlerinin, Erdoğan’ın talimatıyla bekletildiğini açıklarken Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, “Baskı veya tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğa hazırız” dedi.

Kalın, katıldığı bir canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Yunanistan’la yaşanan Doğu Akdeniz gerilime dair de konuşan Kalın, Yunanistan'la bir diyalog zemini olup olmadığına ilişkin soruya, "Var, şu anda bir diyalog zemini devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde biz önkoşulsuz bir şekilde Yunanistanla bütün bu konuları; Ege, kıta sahanlığı, adalar, hava sahası, arama tarama çalışmaları ve Doğu Akdeniz diğer bütün ikili konuları konuşmaya hazırız" karşılığını verdi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sismik araştırma çalışmalarının 1 ay durdurulması ya da ertelenmesinin söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine Kalın, NAVTEX'in değişik dönemlerde yayınlandığına işaret etti. Türkiye'nin yaklaşık 10 yıldır bunu yaptığını anımsatan Kalın, şöyle konuştu:

"Son NAVTEX yayınlandığında Yunanistan tarafı çok aşırı bir tepki verdi. Sanki biz gidip hemen Meis Adası'nı işgal edecekmişiz gibi, böyle bir şey söz konusu değil. Oruç Reis'in arama tarama yapması planlanan yer Meis Adası'na 180 kilometre mesafede. Yani yanında falan, kıta sahanlığında değil. Buna rağmen Cumhurbaşkanımız, 'madem bu müzakereler devam edecek bir görelim önümüzü, bir müddet bekletelim' dedi. Şimdilik de bir müddet bekletebiliriz."

YUNAN BAKAN’DAN AÇIKLAMA

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, temaslarda bulunmak üzere başkent Atina'da bulunan İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği (AB) ve İş Birliği Bakanı Arancha Gonalez Laya ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla ilgili açıklamalarına değinen Dendias, "Baskı veya tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğa hazırız. Türkiye ile tek sorunumuz, kıta sahanlığı ve deniz yetki alanlarının belirlenmesidir" dedi.

Laya ise dün Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldiğini anımsatarak, "Edindiğim izlenime göre Türkiye, Atina ile diyalog arzu ediyor" şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan ile Türkiye arasında Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz sondaj haklarıyla ilgili gerginlik uzunca bir süredir devam ediyor. Ankara geçen hafta Antalya limanında demirli olan Oruç Reis gemisinin Yunanistan'ın Rodos, Kerpe ve Kızılhisar (Meis) adalarının güneyinde sismik araştırma yapacağını açıklamıştı. Bu açıklama Atina ile Ankara arasındaki gerilimi tırmandırmıştı. Yunan hükümet sözcüsü Petsas Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Hükümetimiz, Yunanistan’ın egemenliğinin ihlal edilmesini kabul etmeyeceğini ve egemenlik haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapacağını bütün taraflara altını çizerek duyuruyor" demişti.

ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt da aynı gün "Washington ve Avrupa’dan verilen net mesajı yinelemek istiyorum ve Türk makamlarının Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile Kıbrıs’ın kendi yetki alanı ilan ettiği alanlarda doğal kaynak arama planları gibi gerginlik yaratan faaliyetlerini durdurması yönünde çağrıda bulunuyorum" açıklamasını yapmıştı.

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya da dün Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi sonrasında buzların erimeye başladığı yönünde bir işaret vermişti.

Doğu Akdeniz’deki gerilimi azaltmak bakımından görüşmelerin faydalı olduğunu belirten İspanyol bakan, Türkiye'nin sondaj faaliyetlerine bir aylık bir ara vermesinin mümkün olabileceğini belirtmişti.

Kaynak: AA, Reuters, DW Türkçe

28/07/2020 16:35
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: tükiye, doğu akdeniz
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

Türkiye'de aşı denemeleri: Çok ciddi yan etkiler ile karşılaşmadık

HK TÜRKİYE

Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi'nde geçen hafta ilk gönüllü uygulamasına başlanan Covid-19 aşısı şu ana kadar 20 sağlık çalışanına uygulandı. Prof. Dr. Murat Gökova, aradan geçen 5 günde ciddi bir yan etki ile karşılaşmadıklarını açıkladı. Gökova, "Ufak tefek şeyler var tabii; hafif halsizlik, kırgınlık, aşı yapılan yerde ağrı gibi. Ama bunlar tüm aşılarda olduğu gibi beklenen yan etkiler. Şimdilik bir sorun yok" dedi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.