Türkiye ve Yunanistan 5 yıl sonra tekrar masada buluşuyor

Türkiye ve Yunanistan, beş sene ara verilen istikşafi görüşmelere İstanbul'da devam edecek.

ads ads ads ads
25/01/2021

ads
ads
Türkiye ve Yunanistan 5 yıl sonra tekrar masada buluşuyor

Türkiye ve Yunanistan 5 yıl sonra tekrar masada buluşuyor. Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin 61'inci turu bugün İstanbul'da yapılacak. Görüşmelerde gündem Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlar olacak.

Türkiye'nin diyalog, iş birliği ve çözümden yana tavrına Yunanistan'dan yanıt geldi.

Türk ve Yunan dışişleri bakanlıkları arasında yapılan görüşmelerin ardından istikşafi görüşmelerin 61. turunun 25 Ocak'ta İstanbul'da yapılmasına karar verildi.

Gözler bugün İstanbul'da olacak

Türkiye görüşmelerde Yunanistan ile olan bütün sorunların ele alınmasını istiyor. Ancak Atina, Ankara’nın ön koşulsuz diyalog çağrısını duymazdan geliyor.

Yunanistan adaların silahsızlandırılması statüsünü 1923 Lozan ve 1947 Paris antlaşmalarına rağmen yıllardır ihlal ediyor.

Yunan hükümeti son olarak Girit’in doğusundaki kara sularını 12 mile çıkarma mesajı verdi. 

Avrupa Birliği ve AB üyesi ülkeler görüşmeden memnun

Ankara'nın ikili sorunların çözümünü diyalog ve müzakerede araması, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde olumlu yönde bir adım olarak değerlendiriliyor.

Atina ve Ankara arasındaki istikşafi görüşmelerin tekrar başlaması kararı, AB ve üye ülkeler tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlar görüşülecek

Görüşmelerde Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlar ele alınacak.

Ege sorunlarının uluslararası hukuka uygun barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanan Türkiye, Yunanistan'la Ege'de başlıca kara suları, kıta sahanlığı, adaların silahsızlandırılması, coğrafi formasyonların yasal statüsü, ulusal hava sahasının genişliği alanlarında yaşadığı anlaşmazlıkların bir bütün olarak ele alınması istediğini her fırsatta vurguluyor.

Görüşmeler 5 yılın ardından tekrar başlıyor

Türkiye ve Yunanistan arasında ilk keşif amaçlı görüşmeler, 2002'de Ankara'da, iki ülkenin dışişleri bakanlığı müsteşarları arasında yapıldı.

Taraflar arasında 2016'ya kadar 60 tur görüşme gerçekleştirildi. En son görüşme olan 60. tur ise Mart 2016'da Atina'da düzenlendi.

25/01/2021 08:24
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: türkiye, yunanistan, görüşme
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.