Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında

Türkiye'nin 783 bin 562 kilometrekare olan yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare daha artıran deniz dolgusu çekilen uydu fotoğraflarına yansıdı.

ads ads ads
07/01/2022

ads
ads
ads
Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında

Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilen 2'nci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın 4,5 yıl süren deniz dolgusu tamamlandı. Türkiye'nin 783 bin 562 kilometrekare olan yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare daha artıran deniz dolgusu ile ortaya çıkan kara parçasının oluşumu da her ay çekilen uydu fotoğraflarına yansıdı.

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 1

Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 1000 hektarlık alanda projelendirilen Rize-Artvin Havalimanı'nın temeli, 3 Nisan 2017'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Projede, mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare ve toplam 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu şeklinde planlandı.

 

Ortalama derinliği 16,5 ile 18 metre arasında olan deniz dolgu alanında 28 metre derinliğe kadar dolgu yapıldı. Dolgu çalışmaları için deniz altında sismik cihazlarla ölçüm gerçekleştirildi.

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 3

Bu ölçümlerin ardından akıntı ve dalga hesaplamalarına göre, dalgıçların denetiminde çalışmalar yürütüldü. 10 katlı bina yüksekliğine eş değer yapılan ve 100 milyon ton taş kullanılan deniz dolgusu 4,5 yılda tamamlandı.

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 4

Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen ve altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olan Rize-Artvin Havalimanı deniz dolgusu, Türkiye'nin 783 bin 562 kilometrekare olan yüz ölçümünü de değiştirdi.

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 5

Ülkenin yüz ölçümü 2,8 kilometrekare daha artarken, deniz dolgusu ile ortaya çıkan kara parçasının oluşumu da her ay çekilen uydu fotoğrafları tarafından görüntülendi.

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 6

Havalimanı inşaatını büyük heyecanla takip ettiklerini belirten Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, “Şu anda deniz dolgusu tamamen bitmiş. Üstyapı çalışmaları devam ediyor, inşallah kısa zamanda apron binalarının da devreye girmesiyle 3-4 ay gibi bir süre içerisinde tamamen bitmiş olacak” dedi.

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 7

"TİCARETE ÇOK CİDDİ KATKI YAPACAK"

Havalimanının bölgenin ticaretine çok ciddi katkı yapacağını söyleyen Karamehmetoğlu, “Rize ve Artvin için çok önemli bir ihtiyaçtı. Bölgemiz için ciddi bir altyapı tesisine kavuşuyoruz. Havalimanı altyapı imkanları ile birlikte en büyük kargo uçaklarının, yolcu uçaklarının inip kalkabileceği uluslararası bir havalimanı şeklinde planlandı" diye konuştu.

Karamehmetoğlu, özellikle kargo uçaklarıyla birlikte ihracatın ciddi derecede artacağını söyledi.

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 9

 

Rize- Artvin Havalimanı'ndan büyük beklentilerinin olduğunu kaydeden Karamehmetoğlu, “Yapılan havalimanı uluslararası bir havalimanı. Gümrüğünden depolama alanlarına, kargo taşımacılığına kadar birçok üniteyi bünyesinde barındırıyor. İlimiz açısından da bölgemiz açısından da yöre insanına ciddi anlamda istihdam sağlayacak, istihdam kapısı olacak” dedi.

 

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 10

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 11

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 12

Türkiye yüz ölçümünü değiştiren deniz dolgusu uydu fotoğraflarında - 13

07/01/2022 10:37
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: artvin havalimanı, dolgu, uydu
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.