Türkiye’siz adım atmazdı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatının 9. yılına girilirken, çocukları Denktaş'ı anlattı.

ads
13/01/2021

ads
Türkiye’siz adım atmazdı

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi liderlerinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın vefatının 9'uncu yıldönümünde anıdı.

13 Ocak 2012'de vefat eden Kıbrıs Türk'ünün efsanevi lideri Denktaş'ın ölümünden önce vakit geçirdiği çalışma ofisinin kapıları ilk kez Demirören Haber Ajansı'na açıldı.

2005 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimini dönemin Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) adayı Mehmet Ali Talat'ın kazanmasının ardından Lefkoşa'daki çalışma ofisinde mücadelesine devam eden Denktaş'ın son anlarına kadar Kıbrıs Türk halkının milli mücadele alanında yaptığı çalışmalar dikkat çekiyor.

MASASINDAKİ TAKVİM 24 MAYIS 2011'i GÖSTERİYOR

Mayıs 2011 yılında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Denktaş'ın çalışma ofisi o günkü haliyle muhafaza ediliyor. Denktaş'ın çalışma masasındaki takvim yaprağındaki tarihin hastaneye kaldırılmadan bir gün önceki tarih olan 24 Mayıs'ı göstermesi dikkat çekti.

HASTANEYE KALDIRILMADAN ÖNCEKİ SON NOTU

Denktaş'ın vefatından önce zamanını geçirdiği çalışma ofisinde Türk dünyasını anlatan motiflerden, Osmanlı Tuğrası, KKTC ve Türkiye bayrakları yanı sıra Türk Mukavemet Teşkilatı'na (TMT) ait sancaklar bulunuyor. KKTC'nin efsanevi lideri Rauf Denktaş'ın masasında kendi el yazısıyla yazdığı son notu da yer alıyor. Denktaş, İngiliz medyasına vereceği röportaj öncesi düşüncelerini kağıda döktüğü notlar de yer alıyor.

"ÇOK ÖZLÜYORUZ, KALBİMİZİN AĞLADIĞINI HİSSEDİYORUZ"

Denktaş'ın kızları Değer Denktaş ve Ender Denktaş Vangöl , her gün çalışma ofisine giderek, baba hasretini gideriyor. Denktaş'ın kızları Değer Denktaş, Ender Denktaş Vangöl babaları olan KKTC'nin unutulmaz lideri Rauf Denktaş'ı DHA'ya anlattı. Ender Denktaş Vangöl, babası Denktaş'ı sabırlı, inatçı ve düşüncelerinden taviz vermeyen bir kişiliğe sahip bir lider olduğunu ifade ederek, "Her zaman özgür iradeye güvenirdi. Sımsıcak bir babamız vardı. Torunları bizlere soruyorlar ve biz de onlara fotoğraflarını gösteriyoruz, anlatıyoruz. En küçük torunu şu an 2 yaşında ve "Denktaş Dede" diye geziyor. Nefesi yeterdi. Çok özlüyoruz, şu an aramızda olsa çok mutlu olurduk. Kalbimizin ağladığını hissediyorum." dedi.

 

"KIZIM BU 2011 YILINDAN ÇOK KORKUYORUM"

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın ikinci kızı olan Değer Denktaş da, babasıyla ilgili unutamadığı anısını anlattı. " Yaşadığım bu anıyı hiç unutamam" diye sözlerine başlayan Değer Denktaş, " Koltukta oturuyorduk içeriye girdi nasılsın baba dedim. "İyiyim kızım" dedi ama "yeni yıla girdik ya da giriyoruz ben bu 2011'den çok korkuyorum" dedi. Neden baba dedim "öyle" dedi. O özel ihtiyacı olan adam yine doğru hissetmişti ve 2011'de yine rahatsızlanmıştı" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'SİZ KESİNLİKLE ADIM ATMAK İSTEMEZDİ"

"Onun mücadelesini görürken biz genç yaşımızda yorulduk ama onun enerjisi hiç bitmedi" diyen Değer Denktaş, "Onun vatan aşkı, insanlara olan sevgisi en son güne kadar aynı şekilde devam etti. Türkiye'siz kesinlikle adım atmak istemezdi ve o dönemki yöneticilerle çok iyi diyalog içerisindeydi. Hatta onlara yol gösterip yön verebilecek derecede saygı duyarlardı" dedi.

"BABAMIN TÜRKİYE'DEN DE ÇOK SEVENİ VARDI"

Türkiye'de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a büyük bir sevgi gösterildiğini hatırlatan Değer Denktaş, "Birkaç kez babam ile nasip oldu aynı uçakta seyahat ettik. İndiğimizde Denktaş Türkiye'ye geliyor diye duyan yollardaki insanlar, nasıl alkış tutmuşlardı. Arabayla geçerken şöyle dedim 'bir gün keşke Kıbrıs'taki bütün insanlar bu manzarayı görse'. Tabii ki babamızı Kıbrıs Türk halkı 1968'te adaya geldiği gün itibariyle 2005'e kadar omuzlarında taşıdı. Denktaş Kıbrıs Türk Halkı tarafından inanılmaz derecede güven duyulan bir liderdi" ifadelerini kullandı.

TORUN DENKTAŞ: O'NUN YOLUNDA İLERLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın kendi ile aynı ismi taşıyan torunu Rauf Denktaş da "Bu ismin hem ağırlığını hem de gururunu üzerimizde hissediyoruz. Onu çok özlüyoruz. Kıbrıs Türkü herhalde bu günlerde daha çok aradığı bir lider olarak hatırlamaktadır. Türklüğün adadaki varoluş mücadelesi, hayatını adayarak gerçekleştirilmiştir. Biz de onun çizdiği yolda bu mücadeleye, bu davaya sahip çıkmaya çalışan yeni nesiller olarak onu yad ediyoruz" dedi.

 

13/01/2021 10:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.