Tutkunun Heykeltıraşı Rodin Antalya’da!

ads ads ads
16/05/2022

ads
ads
Tutkunun Heykeltıraşı Rodin Antalya’da!

Teknik sebeplerden dolayı Antalya Kültür Sanat’taki açılışı ertelenen “Tutkunun Heykeltıraşı Rodin – Erbil Arkın Özel Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” adlı sergi 18 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenecek resepsiyon ile izleyici ile buluşacak. Modern heykelin öncüsü olarak bilinen dünyaca ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Rodin’in (1840-1917) eserlerinin yer aldığı sergi, 19 Mayıs - 31 Temmuz  2022 tarihleri arasında Antalya’da ziyarete açık olacak.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 140. kuruluş yıldönümü dolayısıyla, Girne’de bulunan Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) ve The Arkın Rodin Collection Gallery iş birliği ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen sergide Kıbrıslı iş insanı Erbil Arkın’ın özel koleksiyonundan derlenen 22 eser yer alıyor.

2015 yılında dünyaca ünlü Picasso sergisiyle kapılarını açan 2016 yılında Andy Warhol’u ağırlayan Antalya Kültür Sanat, Rodin sergisi ile dünyaca çapında bir sanatçıyı daha Antalya’lı sanatseverlerle buluşturmanın yanı sıra 2006 yılında Sabancı Müzesinde açılan  “Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul’da” adlı sergiden sonra Türkiye’ye gelen ikinci Rodin sergisini gerçekleştirmenin gururunu da yaşıyor. 

Erbil Arkın’ın İngiltere’de sanat eğitimi aldığı yıllardan başlayan ve giderek bir tutkuya dönüşen Rodin hayranlığının sonucunda oluşan -şimdilik- 27 eserlik koleksiyon, Rodin’in kariyeri boyunca dönüm noktalarını oluşturan birçok eseri barındırıyor. Sergide, aralarında Öpücük, Sonsuz Bahar, Düşen Adam, Eve gibi ikonik yapıtlar yer alıyor.

Rodin’in Avrupa sanatının köklü heykel geleneğini 19. yüzyılın romantizminden 20. yüzyıla ve modern çağın büyük sanat serüvenine taşırken, izleyenleri antik söylencelerin içinden geçen bir yolculuğa çıkaracak olan “Tutkunun Heykeltıraşı Rodin – Erbil Arkın Özel Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” isimli sergi, 31 Temmuz 2022 tarihine kadar gezilebilir.

16/05/2022 10:50
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ARUCAD, Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi, Tutkunun Heykeltıraş, Rodin Antalya
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.