UBP anlattı, HP dinledi

“Bakanlıkta ısrarlı olan istifa etsin”

ads
ads
16/05/2019

ads
ads
UBP anlattı, HP dinledi

Dün gerçekleşen UBP-HP görüşmesinin ardından toplantıda konuşulanlar ve partilerin eğilimler gün yüzüne çıkmaya başladı. Görüşmenin ardından UBP Genel Başkanı Tatar’ın hükümetin vizyonu noktasında ortaya koyduğu görüşlerin HP kanadında olumlu karşılandı. Tatar uzun süreli bir icraat hükümetinden yana, Özersay ise icraat yapamayacaklarsa hükümete girilmemesi noktasında

Dörtlü koalisyon hükümetinin istifasının vermesinin ardından başlayan yeni hükümet kurma çalışmaları hız kazandı. Hükümet kurma görevini alan Ulusal Birlik Partisi’nde dün gerçekleşen siyasi parti ziyaretlerinin ardından yeni hükümet oluşumu konusunda taşlar yerine oturmaya başladı.

Halkın Partisi ile kurulması olası görülen koalisyon hükümetinde öncelikler ön plana çıkarken, hem UBP’nin hem de HP’nin hükümetin ülkeyi ileriye taşıyacak icraatlar noktasında hızlı ve emin adımlarla ilerlenmesi görüşü ortak görüş olarak ortaya çıktı.

Kurulacak bir koalisyon hükümetinin uzun süreli bir hükümet olması ve 3 buçuk yıllık süreyi tamamlayacak nitelikte olması noktasında her iki parti de hem fikir. Dün gerçekleşen UBP-HP görüşmesinde UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın vizyon ve hükümet hedefi konusunda HP’ye bilgi aktardığı öğrenildi. UBP’nin kurulacak hükümetin uzun soluklu ve ülkeyi hedefe götürecek icraatların hızlı şekilde hayata geçirilmesi noktasında öne sürdüğü görüşlerin Halkın Partisi kanadında olumlu karşılandığı belirtildi.

İcraat ve istikrar birincil hedef

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın dünkü görüşmenin ardından yaptığı açıklamada ‘bu görüşmede biz dinleyen taraf olduk’ ifadelerinin altına yatan neden de gün yüzüne çıkıyor. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın görüşmede kurulması olası hükümetin birincil hedefinin ülkeyi sıkıntıdan çıkaracak icraatlar olacağını HP kanadına aktardığı ve hükümetin kurulması noktasında istikrarın ön plana çıkacağını kaydettiği ifade edildi.

UBP içerisindeki pürüzler aşılıyor

Ulusal Birlik Partisi’nin kuracağı hükümette parti içerisinde kimin bakan olacağı noktasındaki pürüzlerin de birer birer çözülmeye başlandığı ifade edilirken Ersin Tatar’ın kuracağı kabinenin tecrübe ve deneyimden fazla iş yapabilitesi yüksek isimlerden kurulu olmasına noktasında çaba sarf ettiği belirtiliyor. Tatar’ın UBP Meclis Grubu içerisindeki bazı isimlerin bakanlıkta ısrarcı olması noktasında parti içi dinamiklerin araya gelerek bu isimlere geri adım attırdığı ve önceliği kimin bakan olacağı değil icraat noktasına yoğunlaşılması gerektiği konusunda telkinlerde bulunulduğu belirtildi.

“Bakanlıkta ısrarlı olan istifa etsin”

UBP içerisindeki kabine ile alakalı pürüzler noktasında UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın net bir tavır sergileyerek Meclis Grubu içerisinde bakanlık ısrarı olan ve bu ısrarından vazgeçmeyerek partiye zarar verme durumuna gelen isimlere ‘Eğer bu ısrarınız devam edecekse istifa edin. Hükümetin birincil amacı icraattır’ dediği öğrenildi.

Tatar’ın Havutçu kararı takdir topladı

Ulusal Birlik Partisi’nde Maliye Bakanlığı için Ersin Tatar’ın tercihinin hem bakanlık içerisinde bilgi sahibi, hem Türkiye ile ilişkileri ve protokolleri bilen hem de tüm kesimlerden takdir ve güven almış bir kişi olduğu kaydedilirken UBP Meclis Grubu içerisinde ‘tüm bakanlar vekillerden olsun’ şeklinde bir yaklaşımın söz konusu olduğu kaydedildi.

Özersay “Bizim için önemli olan icraat yapacak bir hükümet”

Haber Kıbrıs’ın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre HP Genel Başkanı Özersay’ın nasıl olursa olsun bir hükümet içerisinde yer almak istemediği, halkın güven duyacağı icraat yapabilecek, ekonomik sorunlara çözüm üretecek bir hükümet istediği belirtiliyor. Özersay’ın Ersin Tatar ile birlikte siyasete dönük güveni yeniden tesis edecek ülke insanının umutlarını yeşertecek bir hükümet ortaya çıkarma konusunda istekli olduğunun kaydeden kaynaklar, Özersay’ın yakın çevresine “Ülke yangın yerine dönmüş vaziyette, KKTC dibi gördü. Dörtlü koalisyon hükümetinde devam etseydik memleket hepimizin başına yıkılacaktı. Şimdi yapmamız gereken süratle bir onarım ve dönüşümü gerçekleştirecek bir icraat hükümeti ortaya çıkarmaktır. Bu olmayacaksa biz hükümete girmesek de olur. O zaman erken seçime gideriz. Umarım buna ihtiyaç kalmaz ve bir icraat hükümeti kurulur” dediği öğrenildi.

16/05/2019 11:28
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ersin tatar, ubp, kudret özersay
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.