UBP-HP görüşmesi tamamlandı

HP’de bugün iki kez kahve içtiğpini ve yakınlaşma olduğunu belirten Tatar, "Karşı taraftan daha fazla alayım noktasında olmamalıyız" dedi.

ads
ads
17/05/2019

ads
ads
UBP-HP görüşmesi tamamlandı

UBP ile HP’nin hükümet kurma çalışmaları çerçevesindeki bugünkü görüşmesi tamamlandı. İki partinin yetkililerinin, Pazar günü yeniden bir araya gelebileceği açıklandı.

Yaklaşık 1.5 saat süren görüşme sonrası açıklama yapan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, “Kahvemizi de içtik. Temel prensipleri tartıştık. Büyük sıkıntı olduğuna inanmıyorum. Gerileme yok” dedi.

HP Genel Başkanı Kudret Özersay ise, “İki partinin farklı hassasiyetleri var. Öze dair görüştük. Bir yere bağlanır mı bağlanmaz mı belli olacak. Olacaksa geç olmadan oldurmak sorumlu siyasetin gereği” diye konuştu.

 Özersay, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:"UBP kendi değerlendirmesini yapacak sonra bizimle paylaşacak

Önümüzdeki toplantılarda bu diyaloğun bir koalisyon ortaklığına dönüşüp dönüşmeyeceği belli olacaktır. Bu sürecin çok uzamaması gerektiği kanaatindeyim. Temel prensiplerle öze dair olarak görüş alışverişleri başlamıştır. Çok geç kalmadan bunu sonlandırmak sorumlu siyasetin gereğidir."

Tatar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı Bugün temel prensipleri görüştük. Pazar günü tekrar buluşmak düşüncesindeyiz

KKTC’nin içinde bulunduğu bu koşullarda süreci hızlandırmalıyız. Bugün kahvelerimizi de içtik dolayısı ile o yakınlaşma olmuştur.

Hafta başında nihayi bir sonuca ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Temel prensiplerde bir gerileme yoktur. Herşey başında konuşulacak. Kudret bey iyi bir müzakerecidir biz de iyi bir müzakere yapacağız. Birbirini istismar etmeden bu işi en adil şekilde çözebilmeyi istiyoruz.

17/05/2019 15:33
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Ersin Tatar, haber, kıbrıs, Ulusal Birlik Partisi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.