HABER KIBRIS

UBP’de seçim heyecanı

ads
18/11/2017

UBP’de seçim heyecanı
ads

7 Ocak 2018’de yapılacak milletvekilliği erken genel seçimi öncesi siyasi partiler hazırlıklarını sürdürüyor…
Ulusal Birlik Partisi üyeleri bugün aday belirleme ve sıralaması için önseçime gitti… Oy verme işlemi hala devam ediyor.
Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda saat 08.30’da başlayan oy verme işlemi saat 20.15’e kadar devam etti

96 sandıkta oy veren Ulusal Birlik Partisi üyeleri 64 aday adayından 43’ünü milletvekilliği için aday olarak seçecek.
Atatürk Spor Salonu’na üyelerin sadece oy vermek için giriş yaptığı seçim öncesinde ise Ulusal Birlik Partisi, listesinde 7 kontenjan adayı bulunacağını ve kontenjanların hangi ilçelerde hangi sıralarda yer alacağını duyurmuştu.

Önseçim için 20 Yüksek Seçim Kurulu görevlisi de denetçi olarak görev yapıyor.

Ulusal Birlik Partisi’nde yaklaşık 12 bin üyenin oy kullanacağı önseçimin sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor.
Bu arada YSK, UBP listelerinde yer alan 362 üyenin bir diğer partiye daha üye olduğu gerekçesiyle oy kullanamayacağını UBP’ye bildirdi. Söz konusu üyelerin bir kısmı oy kullanmaya gelince kısa süreli bir kriz yaşandı.
Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan Hüsey Özgürgün öğleden sonra oy kullandı.
Özgürgün oy kullanmasının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Kurultayın yüksek katılım ve sükunetle devam ettiğine işaret eden Özgürgün, bir nevi ön seçim yaşandığını kaydetti.
Hüseyin Özgürgün, ortaya çıkacak olan sonucun seçime yönelik bir ipucu olacağını belirterek, “ülke seçmeninin neredeyse yüzde 7’si oy kullanacak. Bu da iyi bir ipucudur. Dolaysıyla ben adayların da partimizin de seçmenlerin de ipucu alacakları ciddi bir aday yoklaması olarak değerlendiriyorum. Herşeyi belli eder mi hayır. Ama ciddi bir ipucu verecektir” dedi.

YSK’nın 362üyenin oy kullanmasını engellemesiyle ilgili olarak da Özgürgün, iki hafta önce üye listelerini YSK’ya gönderdiklerini ancak diğer siyasi partilerin geç kalması nedeniyle karşılaştırmalarda gecikmeye neden olduğunu anlattı.

Özgürgün, “YSK iki partiye aday olup olmayanları karşılaştırıyor. Buradaki çift üyelikten dolayı iptaller söz konusu. Diğer partiler gecikti diye karşılaştırmalar yapılamamış. Dün akşama kadar bize bildirilmemişti. Dün akşam bildiriliyor. Bazıları divanla YSK arasında çözüldü ama sonuçta YSK’nın verdiği liste esastır. YSK’nın talimatlarına bağlıyız. Oradan gelen listede yoksa biz burada oy kulllandıramayız. O liste esastır” dedi.

UBP Genel Başkanı, sonuçların sabaha karşı belli olacağını da açıkladı.

Kullanılan sistemin 7 Ocak’taki seçimle aynı olduğuna dikkat çeken Özgürgün, bunun YSK açısından da olumlu olacağını kaydetti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ulusal birlik partisi, hüseyin özgürgün
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems