Üç yaşında dünyanın en küçük üstün zekalısı oldu

ABD'de yürümeye henüz başlayan bir çocuk, IQ testlerinde en yüksek puanları alan kişilerin katılabildiği Mensa kulübünün üyesi oldu.

ads ads ads ads
24/08/2021

ads
ads
ads
Üç yaşında dünyanın en küçük üstün zekalısı oldu

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan ve yürümeye henüz başlayan 3 yaşındaki Kashe Quest, tarihe geçti. 146 IQ puanına sahip Kashe Quest, 3 yaşında olmasına rağmen, periyodik tablodaki tüm elementleri ezbere biliyor, İspanyolca öğreniyor ve tenis oynuyor.

Quest, bu özelliği sayesinde, üyeliğin sadece IQ testlerinde en yüksek puanları alan kişilerle sınırlı olduğu Mensa'nın aynı zamanda da dünyanın en genç üstün zekalı üyesi oldu.

Kashe'nin babası Devon Guest, “Bize her zaman, çevresini keşfetme ve 'neden’ sorusunu sorma eğilimini gösterdi. Bir şeyi bilmiyorsa, onun ne olduğunu ve nasıl işlediğini bilmek ister ve öğrendiğinde onu uygular.” diye konuştu.

Bununla birlikte ailesi, Kashe ilk kelimesini söyler söylemez becerilerinin hızla geliştiğini söyledi. Kısa süre sonra beş veya daha fazla kelime içeren cümleler kurmaya başladı. Ardından kızlarının yaşına göre fazla ileri olduğunu düşünen aile, onu bir doktora götürdü.

Kashe’nin annesi Sukhjit, “18 aylık iken muayenesinde doktorun sorduğu sayı şekil ve renk eşleştirmelerinde büyük bir başarı gösterdi. Doktoru bu durumun harika olduğunu ve araştırılması gerektiğini söyledi.” dedi.

Ardından Kesha’nın ebeveynleri, onu Mensa testini yapan bir psikoloğa götürmeye karar verdi. Sonuçlarda küçük kızın IQ’sunun 146 olduğu görüldü. Albert Einstein’ın ve Stephen Hawking’in IQ’su ise 160.

Küçük çocuk şimdiden haritada 50 eyaletin tamamını şekil ve konumlarına göre ayırt edebiliyor. Aynı zamanda, periyodik tablodaki tüm elementleri ezbere biliyor, İspanyolca öğreniyor ve tenis oynuyor.

24/08/2021 17:55
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: dünyanın en küçük üstün zekalısı, dünyanın en küçük üstün zekalısı kimdir?
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.