HABER KIBRIS

ad

UFÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programıyla Hizmet Sektörüne Kaliteli Eleman Yetiştiriyor

 Uluslararası Final Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programıyla Hizmet Sektörüne Kaliteli Eleman Yetiştiriyor

ads
18/09/2018

ads
UFÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programıyla Hizmet Sektörüne Kaliteli Eleman Yetiştiriyor

Uluslararası Final Üniversitesi Turizm ve Mutfak Sanatları Yüksekokulu, 2018 – 2019 Akademik Yılı’nda Gastronomi ve Mutfak Sanatları programıyla eğitim vermeye başladı. Bir turizm ülkesi olan KKTC’nde turizm alanına şefler yetiştirmeyi amaçlayan program, gerek ülkeye hizmet gerekse ülke tanıtımı açısından önem taşıyor. Söz konusu bölümde Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliğinde çeşitli yemek türlerinde ünlü şefler tarafından eğitimler verilecek atölye çalışmaları da gerçekleştirecek. Bu çerçevede atölye çalışmaları halka açık olacak. Atölye çalışmaları, et yemekleri, zeytinyağlılar, pastacılık, peynir yapımı başta olmak üzere birçok yemek çeşidi üzerine alanında uzman şefler tarafından gerçekleştirilecek.

 

DONANIMLI GASTRONOMİ MUTFAKLARIYLA EĞİTİM

Uluslararası Final Üniversitesi Turizm ve Mutfak Sanatları Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nafiya Güden, programın gastronomi eğitimi almak isteyen öğrencilere eğitim vermek yanında ülkemiz kültürünün tanıtımı açısından da hizmet verme misyonuyla faaliyete başladığını vurguladı. Güden, programın Türkçe dilinde dört yıllık bir program olduğunu belirtti. Mezunlarının uluslararası alanda geniş çalışma olanakları bulunması dolayısıyla dil eğitimine de önem verilen bölümde İngilizce ve Fransızca dil eğitiminin de verildiğini belirten Güden, bölümün eğitim kadrosunun da dünyaca ünlü şefler ve uzman akademisyenlerden oluştuğunu ifade etti. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinin teorik eğitim yanında uygulamalı eğitimi gerektirdiğinin altını çizen Güden, Uluslararası Final Üniversitesi olarak ağırlıklı uygulamalı eğitim verilebilecek donanımlı gastronomi mutfakları oluşturduklarını anlattı.

 

HEM EĞİTİME HEM HIZMET SEKTÖRİNE DESTEK

Gastronominin turizm açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Nafiya Güden, ülkelerin kalkınması ve dünyada imajlarının oluşması açısından ciddi öneme sahip olan gastronominin dünyada yükselen trendler arasında olduğunu belirterek, çağın ihtiyaçlarına uygun programlar geliştirmek amacında olan üniversitenin bu yıl Gastronomi ve Mutfak Sanatları programını eğitime sunduğunu kaydetti. Güden, programın öğrencilerin dünya mutfaklarını tanıyıp öğrenebilecekleri bir şekilde dizayn edilmesinin yanında, Kuzey Kıbrıs’taki ürünlerin sürdürülebilirliği ve Kıbrıs kültürünün tanıtılması açısından da programa dahil edildiğini anlattı. Güden, üniversite olarak Fransa, İtalya,

Uzakdoğu başta olmak üzere bir çok ülkeyle bağlantıları bulunmasının öğrencilere farklı ülkelerde staj yapma imkanı sağladığını da belirterek, bu bölümden mezun olacak öğrencilerin dünyanın bir çok yerinde çalışabilecek kapasitede olacağını vurguladı. Güden, gastronomi ve mutfak sanatları bölümünden mezun olacak öğrencilerine önemli bir olanak da sunduklarını belirterek, Uluslararası Final Üniversitesi’nin programa kayıt yaptıran öğrencilerine anlaşmaları bulunan kurumlarda noter onaylı iş garantisi verdiğini de kaydetti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS:  Uluslararası Final Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.