Uğur Şahin: MS için aşı denemelerinde olumlu sonuçlar aldık

COVID-19 aşısını geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, kronik sinir sistemi hastalığı olan MS hastalığına karşı aşı denemelerinde “umut” verici sonuçlar alındığını açıkladı.

ads ads ads ads
09/01/2021

ads
ads
Uğur Şahin: MS için aşı denemelerinde olumlu sonuçlar aldık

BioNTech’in Johannes Gutenberg Mainz Üniversitesi ile birlikte otoimmün hastalıklarına karşı yaptığı ilk deney sonuçlarının Science dergisinde yayımlandığı belirtildi. 

Makalede BioNTech’in mRNA teknolojisine dayanan aday aşısının MS'ye karşı etkisinin bulgularına yer verildiği hatırlatılarak  "BioNTech’in mRNA teknolojisinin MS'deki bu ilk uygulaması, bu endikasyonda yeni bir yöntemi temsil etmekte ve BioNTech’in kendi mRNA platformundan yararlanma potansiyelinin önemini vurgulamaktadır” denildi.

Kobay farelerine sistematik olarak uygulandığına dikkat çekilen makalede farelerde hastalığın erken evresinde ilerlemeyi azalttığı, kaybolan işlevlerin tekrar geri kazanılmasını sağladığı vurgulandı.   

MS hastalığına karşı aşının ne zaman piyasaya çıkabileceğine dair bilgiye ise yer verilmedi. 

MS nedir?

Multiple Skleroza (MS) hastalığı, beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemini etkileyen nörolojik bir hastalık olarak biliniyor. Bağışıklık sistemi hücrelerinin bir çeşit kafa karışıklığından dolayı vücudun kendi sinir sistemi hücrelerine saldırmaya başlamasıyla ortaya çıkan bu otoimmün hastalığı beyinde inflamasyona neden oluyor.

MS, Türkiye'de yaklaşık 75 bin, dünyada da 3,5 milyon kişide görülüyor. Tedavi edilmesini sağlayan bir yöntem bulunmazken, uygulanan tedaviler hastalığı baskılamaya yönelik yapılıyor.

09/01/2021 13:35
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Uğur Şahin, haberkıbrıs, MS, aşı denemeleri,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Survivor'da sakatlık şoku! Poyraz'ın sağlık durumu nasıl?

HK SAĞLIK

TV8 ekranlarının fenomen yarışma programı 'Survivor', dün akşam 41. bölümüyle ekranlara geldi. Dokunulmazlık heyecanının yaşandığı son bölümde, gönüllüler takımından Poyraz'ın yer almaması dikkat çekti. Oyunu sunan Murat Ceylan ise Poyraz'ın sakatlığı olduğu için arkadaşlarıyla olmadığını açıkladı. Poyraz'ın sağlık durumuyla ilgili açıklama da bugün 'Survivor Panaroma Hafta Sonu' canlı yayınında Gökhan Özdemir'den geldi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.