Ukrayna, IOC'nin "Rus sporcuların 2024 Olimpiyatlarına tarafsız statüde katılabileceği" kararını kınadı

ads ads ads ads
09/12/2023

ads
Ukrayna, IOC'nin "Rus sporcuların 2024 Olimpiyatlarına tarafsız statüde katılabileceği" kararını kınadı

 

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Matviy Bidniy, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC), Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına "tarafsız sporcu" statüsünde katılabileceği yönündeki kararını şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Bidniy, Bakanlığın sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, IOC'nin Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına tarafsız olarak katılabileceğini duyurmasına tepki gösterdi.

Rus ve Belaruslu sporcular Paris 2024'e tarafsız olarak katılabilecek

IOC’nin kararını "sorumsuzluk" olarak nitelendiren Bidniy şunları kaydetti:

"Uluslararası ortaklarımıza ve olimpiyat komitesine, Rus sporcuların Ukraynalıları öldüren işgalcilerle aynı pasaporta sahip olduklarını açıkladık. Bu da (sporcuların) Ukraynalıların ölümlerinin sorumluluğunun bir kısmını taşıdıkları anlamına geliyor. Savaş zamanında beyaz tarafsızlık bayrağı arkasına saklanamazsınız. Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en kanlı savaşa girdiği ve bir milletin diğerini yok etmeye çalıştığı bir dönemde tarafsızlık, sorumsuzluk ve katillere zımnen rıza göstermek anlamına geliyor. IOC İcra Komitesi üyelerinin sorumsuz kararını şiddetle kınıyoruz."

Bidniy, Ukraynalı sporcuların 2024 Olimpiyatlarına katılıp katılmayacağına ilişkin kararı Ukrayna spor camiası ve ülkenin üst düzey siyasi liderleriyle istişare ettikten sonra alacaklarını kaydetti.

IOC, Rus ve Belaruslu sporcuların 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda "tarafsız sporcu" statüsünde yarışabileceğini duyurmuş, Rusya ve Belarus'a ait bayrak, amblem ve marşların kullanılamayacağını açıklamıştı.

 

09/12/2023 09:54
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Ukrayna, IOC’nin "Rus sporcuların 2024 Olimpiyatlarına tarafsız statüde katılabileceği" kararını kınadı
MANŞETLER

HK SPOR

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.