Ukraynalı kadın mültecilerin şort giymesini yasakladı

İsveç'teki göçmen merkezi Afgan ve Suriyeli erkeklerin "kışkırtılmasını" önlemek için Ukraynalı kadın mültecilerin şort giymesini yasakladı

ads ads ads
27/05/2022

ads
ads
Ukraynalı kadın mültecilerin şort giymesini yasakladı

Ukrayna'daki çatışmadan önce, İsveç'e gelen mültecilerin çoğunluğunu Afganlar, Suriyeliler ve Iraklı erkekler oluşturuyordu. İsveç Radyosu'nun bildirdiğine göre, bu nedenle ülkenin güneyindeki Blekinge İlçesindeki Olofström kasabasındaki göçmen merkezine dönüştürülen Galaxen Otel'de yaşayan Ukraynalı kadın sığınmacılar katı bir kıyafet kuralına tabi tutuldu. 

Habere göre, Ukraynalı kadın mültecilerden, karın bölgesini gösteren bluzlar, mini etek ve şort giymemeleri istendi. Yetkililer tarafından yapılan resmi açıklamada, aynı otelde yaşayan “başka kültürlerden erkekleri kışkırtabileceği” belirtildi.

KARARA TEPKİ GÖSTERİLDİ

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından milyonlarca Ukraynalı mülteci başka ülkelere göç etti.

Bu önlem görünüşte kadınları korumak için tasarlanmış olsa da, insan hakları aktivisti Gitana Bengtsson, kıyafet yönetmeliğini şiddetle eleştirdi.

Bengtssoni. “Ukraynalı kadınlar buradaki İsveç’teki kadınlar gibi giyiniyor. Fahişe gibi görünmüyorlar. Otel müdürü, onur kırıcı bir şekilde vücut kısımlarını gösteren açık kıyafetler giymemeleri gerektiğini söyledi” diye konuştu. 

Rusya'nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana milyonlarca Ukraynalı doğuya doğru Rusya'ya ve batıya doğru Avrupa'ya seyahat ederek ülkeyi terk etti. 

İsveç, Göç Kurulu'na göre, 37 binden fazla Ukraynalı İsveç'te sığınma talebinde bulundu. Çatışmadan önce, İskandinav ülkesine sığınan sığınmacılar, çoğunlukla Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan gelen Müslümanlardı ve en büyük grupları Afganlar, Suriyeliler ve Iraklılar oluşturuyordu.

27/05/2022 08:59
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Mülteci, Dünya, Kadın, Rusya, Ukrayna, Ukrayna Savaşı
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.