Ulaştırma Bakanı Arıklı: Güney Kıbrıs bunu yaparken ben niye yapmayım?

“Yap işlet devret veya kamu özel işbirliği şeklinde bir partner bulmalıyız”

ads ads ads ads
09/08/2022

ads
ads
Ulaştırma Bakanı Arıklı: Güney Kıbrıs bunu yaparken ben niye yapmayım?

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, katıldığı bir programda limanlar konusunda açıklamalarda bulundu.

Girne Limanı’na ayrılan bütçenin sadece 45 bin Türk Lirası olduğuna işaret eden Arıklı, “Bu parayla aydınlatmayı da, temizliği de güvenliği de çözmem lazım” dedi.

Gazimağusa Limanı’na ilişkin olarak ise “durum çok daha vahim” ifadesini kullanan Arıklı, “Bu ülkenin güvenlik sorunu varken, orada bir kamera sistemi dahi yok” diye konuştu.

Bakan Arıklı şunları kaydetti:

“Bu iki limanın özelleşmesi gerektiği zaten yıllardır belli ancak ne özelleştirdi ne de yatırım yaptık. Güney Kıbrıs bunu yaparken ben niye yapmayım? Bileceğiz ki devlet artık elini ayağını çekiyor, sadece denetliyor ve para kazanıyor. Bu işe karşı çıkmak anlamsız. Eğer Annan Planı kapsamında anlaşma olsaydı bu iki liman çoktan özelleştirilmişti. Dünyanın tüm ileri ülkelerinde bugün telekomünikasyon, havaalanları, limanları bir şekilde özelleştirilirken, “Son kalemiz” diyerek kıyameti koparmanın anlamı yok. Yap işlet devret veya kamu özel işbirliği şeklinde limanlara bir partner bulmamız lazım.”

Bakan Arıklı, yeni Ercan Havalimanı ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Arıklı, “Yeni havalimanı fiziki olarak bitmiştir. Teknik cihazlar peyderpey geliyor. Türkiye Ulaştırma Bakanı da birkaç hafta içinde ülkemize gelecek. 29 Ekim’e kadar teknik cihazlar da kurulmuş olacak. O tarihte uçak tekerleklerinin piste değmesi ve açılışı da 15 Kasım’da yapmayı hedefliyoruz.” dedi.
Yeni havalimanına elektrik temini konusunda ilgili firma ile bakanlık arasında bir hukuki anlaşmazlık yaşandığına işaret eden Arıklı, “sorunların mahkemeye gitmeden çözülmesi taraftarıyım ki süreç daha da uzamasın. Şu ya da bu şekilde elektrik oraya gelmeli” dedi.


Açıklamalarında yeni havayolu şirketi ve bilet fiyatlarına da yer veren Arıklı, “Fiyatlar vatandaşı rahatsız ediyor. Önce durum tespiti yaptık. Türkiye’de bir fizibilite raporu hazırlattım. KKTC herhangi bir sermaye ortaya koymadan yüzde 25 hisseye sahip olarak bayrak taşıyıcı yeni bir havayoluna sahip olabilir. Yani biz aslında zarara değil, kara ortak olacağız” ifadelerini kullandı.

(KuzeyKıbrısWEB TV/BRT)

09/08/2022 13:13
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.