HABER KIBRIS

Ülkede bir ilk! Ecokids School

ads
17/09/2016

Ülkede bir ilk! Ecokids School
ads

2016-2017 eğitim yılı açılıyorken, Lefkoşa Göçmenköy'de faaliyet gösteren "Green Flipper, kreş anaokul ve etüd merkezi, "Ecokids school" olarak yeni döneme giriyor.

"Doğa sevgisi ve çevre bilincini temel ilke edindik" sloganı ile, okul bahçesi "ecovillage" olarak düzenlendi, yapay göl oluşturuldu, çevresine çocuklara özel minik ahşap evler inşa edildi, bahçe, sebze yetiştirilmek üzere düzenlendi,kümes hayvanları alındı.

Çocukların emniyeti de göz önünde bulundurularak düzenlenen ve şehirde bir çiftlik hayatı yaşatmayı amaçlayan Green Flipper Ecokids School'da,  yıl boyunca temel eğitimlerinin yanında tüm zamanlarını bu "ecovillage"de geçirecek olan çocuklar, sebze yetiştirecek, bahçeye özel olarak ekilen ağaçları ve diğer bitkileri sulayacak, kümes hayvanları besleyip yumurtalarını toplayacak, bahçe içerisinde oluşturulan "bahçe sınıfı"nda çevre bilinci dersleri yapılacak. Zaman zaman da, derslere bu alanda uzman kişiler davet edilecek.

Amaçlarının "doğa sevgisi ve çevre bilincini okul öncesi dönemde çocuklara aşılamak olduğunu belirten okul direktörü Birgül Kılıç Yıldırım şöyle konuştu: "Çocuğun her açıdan en hızlı geliştiği dönem 0-6 yaş arası olan okul öncesi dönemi kapsar. Okul öncesi dönemi çocuğun sosyal, fiziksel duygusal ve zihinsel becerileri kazandığı, bireyselleştiği, kişiliğin temel yapı taşlarının atıldığı bir dönemdir. Bu nedenle çocuğun hayatında kalıcı etkileri olan okul öncesi eğitimin önemi büyüktür. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak eksikliğini hergeçen gün hissettiğimiz doğal yaşam ve olumsuz etkilerine son yıllarda fazlası ile maruz kaldığımız "çevre sorunları" ekseninde "ecovillage" i hayata geçirdik.

Bu proje çevrçevesinde amacımız doğa sevgisi ve çevre bilinci yüksek bireyler yetiştirme adına, eğitimlerinden sorumlu olduğumuz çocuklarımızda ilk adımı atmaktır. Biliyoruz ve farkındayız ki gelecek nesiller, çevre sorunları ile bizlerden çok daha fazla olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Bu amaçla eğitim ve özellikle doğa sevgisi aşılayarak verilecek bir çevre bilinci eğitimi, çocuklarımıza armağan edeceğimiz en kutsal değerdir.

Green Flipper Ecokids School öğrencileri, temel derslerinin yanında, doğa ile iç içe bir yaşam alanında, sebze ekerek, toprağa dokunup onu hissederek, eğitimlerini sürdürecek ve "sevgiyi" kendi içlerinde yaşayarak yeşertecek ve büyüteceklerdir. Tüm çocuklarımızın böylesi bir eğitime ihtiyacı olduğunu düşünerek, eğitimde fırsat eşitliği adına, ihtiyaçlı ailelerin çocuklarına da, bu projemizden yararlanabilmesi için burs desteği de yapmaktayız.

Kayıtlarımız sınırlı sayıda olup, devam ediyor. Bilgi için 05338589613 ve 224 0033 Numaralı telefonlardan mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz. 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Ecokids School, Green Flipper, kreş anaokul, okul öncesi
MANŞETLER

HK FIRSATLAR

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems