Uluçay: Karar alınırken, paydaşlara danışılmıyor

    Teberrüken Uluçay, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı

ads ads ads ads
26/01/2021

ads
ads
Uluçay: Karar alınırken, paydaşlara danışılmıyor

   Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa Milletvekili ve Cumhuriyet Meclis Eski Başkanı Teberrüken Uluçay, Alsancak ve Lapta’da zamanında tedbirler alınmadığına, her iki kent için lokal kapanma uygulanmadığına dikkat çekerek “Her iki kenti kapsayan bir kapanmaya gidilse, bugün tüm Girne bölgesi ve Lefkoşa kapanmak zorunda kalınmayacaktı” diye konuştu.

   Uluçay, önceki hafta sonu bakanlar kurulu ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin iki farklı açıklama yaparak kafaları karıştırdığını ve ertesi gün yapılan uzun bakanlar kurulu toplantısının ardından kararlarda revizeye gidildiğini anımsatarak, dün akşam ve bugün de benzer bir süreç yaşandığını söyledi. Uluçay, bakanlar kurulu kararları açıklamadan önce üst komitenin kararlarının basına sızmasının ve Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin BRT’ye yaptığı açıklamaların halkın kafasını karıştığını kaydetti.

    Teberrüken Uluçay, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Bütçe görüşmeleri Cuma günü tamamlanacak”

   Teberrüken Uluçay, ülkede salgının devam ettiği bir dönemde bütçe çalışmalarının da yapıldığını belirterek, siyasi partilerin uzlaşısı ile bütçe görüşmelerinin dada kısa sürede bitirilmesi konusunda uzlaştığını söyledi. Uluçay, 3 Şubat'ta bitmesi planlanan 2021 bütçesi görüşmelerinin 29 Ocak Cuma günü tamamlanacağını kaydetti.

“Lapta ve Alsancak bölgeleri kapatılmalıydı”

   Lapta ve Alsancak bölgelerinin geçen hafta kapanması durumunda Girne’nin bu kadar etkilenmeyeceğine dikkat çeken Uluçay, “Zamanında tedbir alınmadığı için tüm Girne bölgesi ile Lefkoşa’yı kapatmak zorunda kaldılar” dedi.  Uluçay, kapanma veya açılma olacaksa mutlaka ortaya veriler üzerinden hareket edilmesi gerektiğini savundu.

“Karar alınırken, paydaşlara danışılmıyor”

   Lapta ve Alsancak Belediye Başkanlarının, vaka sayısındaki artıştan dolayı geçtiğimiz günlerde kapanma talep ettiklerine ancak dikkate alınmadıklarına vurgu yapan Uluçay, “Karar alınırken, paydaşlara danışılmıyor. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ve Bakanlar Kurulu arasında koordinede sorun yaşanıyor. Bu nedenle kaos, güvensizlik ve otorite boşluğu oluyor. Böyle olunca kararlara sahip çıkılmıyor” dedi.

  Önceki hafta sonu bakanlar kurulu ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin iki farklı açıklama yaparak kafaları karıştırdığını ve ertesi gün yapılan uzun bakanlar kurulu toplantısının ardından kararlarda revizeye gidildiğini anımsatan Uluçay, dün akşam ve bugün de benzer bir süreç yaşandığını söyledi. Uluçay, bakanlar kurulu kararları açıklamadan önce üst komitenin kararlarının basına sızmasının ve Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin BRT’ye yaptığı açıklamaların halkın kafasını karıştığını kaydetti.

“Belediyeler covid-19 ile mücadele kaleminden yararlanmalı”

   Yerel yönetimlerden sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarıyla ilgili destek alınacağını anlatan Uluçay, yerel yönetimlerin ihtiyaçlarının da karşılanması gerektiğini söyledi. Uluçay, bu konuda belediye başkanlarının bütçe görüşmelerinde görüşlerini bildirdiğini, 2021 mahalli gelirlerinde yüzde 1 bile artış alamayacaklarını, aynı zamanda çalışanlara hayat pahalılığının yüzde 15 verileceğini bu nedenle katkı talebinde bulunduklarını dile getirdi. Uluçay, bütçede covid-19 ile mücadele kalemi olduğunu, bunun için 2020 yılında 197 milyon TL harcandığını ve belediyelerin bu kalemden yararlanmalarının önerildiğini kaydetti.

“Kaynak gelmezse bütçe açığı yüzde 33 gibi öngörülür”

   2021 yılında bütçenin 10 buçuk milyar TL olarak öngörüldüğünü, bütçenin yüzde 10’unun açık durumda olduğunu anlatan Uluçay, “Türkiye’den bütçe ve hibeler ekonomik protokol ile gelecek. Protokol yapılmazsa veya dıştan kaynak gelmezse toplam açık yüzde 33 gibi öngörülür” ifadelerini kullandı.

“Yaz ayında erken seçime gidileceğini düşünüyorum”

   Erken seçimin haziran veya temmuz gibi yapılacağını düşündüğünü dile getiren Uluçay, “Azınlık hükümeti süreci yönetemiyor. UBP içinde ve hükümet ortakları arasında sorunlar yaşanıyor. Bağımsız milletvekillerinin desteğiyle nisabı sağlayıp bir yere varmak istiyorlar. Sürdürülebilir bir model değildir. Salgının etkisinin azalması sonrasında yaz ayında erken seçime gidileceğini düşünüyorum” dedi.

26/01/2021 18:11
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: teberrüken uluçay, kıbrıs meclis, haberkibris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.