Uluçay: Pandemi hastanesi bitip, açılana kadar personel sorunu çözülmeliydi

ads ads ads ads
26/01/2021

ads
ads
Uluçay: Pandemi hastanesi bitip, açılana kadar personel sorunu çözülmeliydi

   Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa Milletvekili ve Cumhuriyet Meclis Eski Başkanı Teberrüken Uluçay, UBP-DP-YDP Azınlık Hükümeti’nin Covid-19’la ilgili aldığı kararları, halka anlatamama gibi bir sorun yaşadığına dikkat çekerek, “Alınan kararlar daha sade bir dille yazılmalı, anlaşılır olmalı ve halkın karşısına çıkıldığında da net bir şekilde açıklanmalıdır” dedi.

    Sağlık Bakanlığının ve hükümetin pandemi hastanesi konusunda zamanında karar alamadığı için bugün personel sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirten Uluçay, “Hastane bitip de açılana kadar personel sorununun çözülmüş olması gerekirdi” diye konuştu.

    Teberrüken Uluçay, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Doğru bir aşı programı uygulanmalıdır”

   Seçim hükümetinin uzun vadede icraat yapamayacağına ancak kısa dönemde önemli ve acil durumlarda icraat yapılması gerektiğine dikkat çeken Uluçay, “Örneğin aşılama programını hazırlayıp hayata geçirebilmedir. Şu anda aşıda bir kaos yaşanmaktadır. Aşı programını doğru uygulayıp, nisan ayında turist ve öğrenci getirmesinin önü açılmalıdır” diye konuştu.

“Turizm ve yükseköğrenimle ilgili ciddi çalışma yapılmalı”

   Bütçe açığını kapatmak için turizm ve yükseköğrenimle ilgili ciddi çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Uluçay,  “Ülkeye turist ve öğrencilerin gelebilmesiyle eylem planlarını hazırlayabilmeleri için paydaşlar ve sektör temsilcileriyle görüşmeler yapılmalıdır” diye konuştu.

“Alınan kararlar net ve anlaşılır anlatılmalı”

   UBP-DP-YDP Azınlık Hükümeti’nin Covid-19’la ilgili aldığı kararları, halka anlatamama gibi bir sorun yaşadığına dikkat çeken Teberrüken Uluçay, bu konuda alınan kararların daha sade bir dille yazılması, anlaşılır olması ve halkın karşısına çıkıldığında da net bir şekilde açıklanması gerektiğini vurguladı.

   Uluçay, bakanlar kurulunun Covid-19 tedbirleriyle ilgili aldığı kararların içeriliğiyle ilgili Başbakan Ersan Saner’le görüştüğünü ve kararların daha sade bir dille yazılması, anlaşılır olması ve net bir şekilde açıklanması gerektiği konusunda görüşünü ilettiğini ifade etti.

“Hastane açılana kadar personel sorunu çözülebilirdi”

   Pandemi hastanesinin bitmesine rağmen halen personel sıkıntısı yaşandığına da değinen Uluçay, “İhtiyaç duyulacak personeli kamu sınavı ile almak yerine sözleşmeli ve geçici olarak da alıp hastane açılana  kadar bu sorun çözülebilirdi” dedi.

“Çalışanlar yardımlara hızlı, pratik ve zamanında ulaşabilmelidir”

   Kamuya üç ay hayat pahalılığı ödenmeyeceğini ve bu kaynağı reel sektörde kullanılacağını ifade eden Uluçay, “Bu miktar çok büyük olmayabilir ancak özel sektörde çalışanlar için son derece önemlidir. Çalışanlar bu yardımlara hızlı, pratik ve zamanında ulaşabilmelidir. Bu konuda çalışma yapılmalıdır” diye konuştu.

“Birbirimize sahip çıkalım”

   Zor bir dönemden geçildiğine işaret eden Uluçay, “Birbirimize sahip çıkalım ve birbirimizi düşünerek hareket edelim. Herkes kurallara uysun temaslılar kendisini gizlemesin” ifadelerini kullandı.

26/01/2021 18:23
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Uluçay: Pandemi hastanesi bitip, açılana kadar personel sorunu çözülmeliydi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.