HABER KIBRIS

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan masalsı şehir: Brugge

ads
09/03/2017

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan masalsı şehir: Brugge
ads

Erkeklerin başını yakan, kadınların ise vazgeçilmezi olan 'tektaş' geleneği burada başladı! II. Dünya Savaşı'nın es geçtiği şehir Brugge, her yıl 'ölmeden önce görülmesi gereken yerler' listesine girmeyi başarıyor. Brugge'de kendinizi hiç bozulmamış mimarisi ile Orta Çağ'da hissedeceksiniz.

Burcu ÖZEN | sozcu.com.tr

 2016 dünya için karanlık bir dönem oldu. Terör saldırıları dünyanın dört bir yanında can aldı. Bir süredir sular durulsa da, masallarda yaşanan dünyaya hasret kaldık. İşte sizi tam da bu masallar diyarına götürecek, Orta Çağ’da bir film setinde hissedeceğiniz bir yer Brugge… Hem de dünyanın en romantik şehirlerinden biri.

Burcu ÖZEN/Instagram:burculuhayat

Burcu ÖZEN/Instagram:burculuhayat

 
 
 
 
 

Benalux turunun bir ayağı olarak gittiğimiz Brugge, Belçika'nın Batı Flandre Kantonu'nun başkenti. II. Dünya Savaşı’nda zarar görmediği için hiç bozulmamış ve Avrupa Mimarisi’nin en iyi örneği olarak görülüyor. Bu sebeple de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

bruggeic

NE GÖRMELİ?

Yürüyerek dolaşacağınız bu sevimli kent, değişik çikolataları, dantelleri, kanalları ve kendilerine özel ürettikleri çeşit çeşit Belçika birası ve midya tavasıyla meşhur. Dijver Kanalı'ndan geçerken bütün heybeti ve zarafetiyle Bizim Leydi Kilisesi’ni göreceksiniz. Kilisenin içinde Michelangelo'nun ‘Madonna ve Çocuğu’ heykeli var.

bruggeic3

Şehri keşfetmek için sokaklarda yürüyerek ‘Markt Meydanı’na geldik. Bu meydanı çevreleyen Ortaçağ binaları ve ‘Belfort Saat Kulesi’ görülmeye değer… Meydanın en görkemli binalarından biri de ‘Historium’ binası… Ziyaret esnasında kendinizi 15. yüzyılda hissedeceksiniz.

bruggeic2

‘TEK TAŞ’ GELENEĞİ BURADA BAŞLADI!

Ayrıca ‘tek taş’ yüzüğü sevdiği kadına armağan ederek, tüm erkeklerin başını yakan Avusturya Arşidükü Maximilian, Brüksel Dükü Cesur Charles’ın Burgdlyu Mary isimli kızıyla evlenmiş ve nişan hediyesi olarak kendisine tek taş bir pırlanta hediye etmiş… Birçok kadının rüyasını süsleyen bu gelenek de böylece Brugge’de başlamış.

biraduvari

NE YEMELİ-İÇMELİ?

Şehrin her yerine konumlanmış restoranlarda midye yiyebilirsiniz. Ancak konu biraya gelince uğramanız gereken bir yer var; ‘2be beer wall’. 15. yy'da belediye başkanının evi olarak kullanılan bu bina, Belçiya'ya özgü ürünlerin satıldığı bir mağazaya ve kanal manzaralı masaların yer aldığı bara dönüştürülmüş. 1132 çeşit biranın sergilendiği, ‘Bira Duvarı’nın yanından geçerek bara ulaşıyorsunuz.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Brugge
MANŞETLER

HK TATİL

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems