Uyku kalitenizi artırmanın 5 yolu

ads ads ads ads
27/01/2023

ads
Uyku kalitenizi artırmanın 5 yolu

Birisiyle birlikte yatmak her zaman iyi bir deneyim olmayabilir. Bazıları gerçekten isteyerek eşiyle aynı yatakta uyurken birçok insan iyi bir uyku çekemiyor. İşte partnerinizle uyku kalitenizi artırmanın yolları...

EŞİNİZİ SUÇLAMAKTAN VEYA ELEŞTİRMEKTEN KAÇININ

Çatışma çözmenin temel kurallarını uygulayın. Uyku sorununuzu eşinize anlatacaksanız 'sen dilini' kullanarak suçlayıcı ve eleştirici olmayın. Sorunu nazik bir şekilde dile getirin. İhtiyaçlarınızın ne olduğunu belirterek konuşmaya çalışın.

MERHAMETLİ VE EMPATİK OLUN

Uykunuzu alamadığınız için şikayetçi olabilirsiniz. Ancak eşiniz de aynı sorunu yaşıyor olabilir. Eşinizin isteyerek uykunuzu bölmediğinin farkında olup sorunu kişisel bir savaş haline getirmeyin.

SORUNUN KÖKENİNE İNİN

Esas sorunu bulmak için harekete geçin. Sorunu nasıl çözeceğinizi anlamak için partnerinize nazikçe bir uyku değerlendirmesi yaptırmasını önermek, uzun vadede ikinize de yardımcı olabilir. Birlikte çözüm bulmaya çalışmak partnerinizi de rahatlatacaktır.

YARATICI ÇÖZÜMLER ÜRETİN

Kendiniz ve eşiniz için en uygun çözümü bulmak için harekete geçin. Örneğin göz maskeleri, kulak tıkaçları, karartma perdeleri ve beyaz gürültü makineleri gibi kolay çözümler partnerinizin horlaması, CPAP kullanması veya siz derin uykudayken ışıkları açması nedeniyle uyanmanıza sebep olan duyusal uyarımı azaltmaya yardımcı olabilir.

YATMADAN ÖNCE YAKINLIK İÇİN ZAMAN AYIRIN

Aklınıza gelen her şeyi denediniz ve hala eşinizle iyi uyuyamıyorsanız fiziksel bağınızın büyük bir kısmını yatakta geçirdiğinizden emin olun. Ayrı uyumaya karar verirseniz, o zaman yakınlaşmaya zaman ayırmalı ve hatta yakınlaşmaya daha istekli olmalısınız. Ya da yatakta uzanıp, fiziksel yakınlık kurup ve birlikte uyku öncesi sohbeti ile zaman geçirip uykuya dalmaya hazır olduğunuzda yatakları ayırabilirsiniz.

27/01/2023 19:45
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Uyku kalitenizi artırmanın 5 yolu
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.