Uyku kalitesi Ay’ın evrelerinden etkileniyor

ads ads ads ads
22/09/2021

ads
ads
ads
Uyku kalitesi Ay’ın evrelerinden etkileniyor

İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü araştırma, insanların uyku kalitesinin Ay’ın döngülerinden etkilendiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, erkeklerin uykusunun kadınlardan daha fazla etkilendiğini de tespit etti.

Ay nasıl uyuduğumuz konusunda güçlü bir etkiye sahip.

Yeni bir çalışmada, İsveç'in Uppsala kentinde bilim insanları 850'den fazla kişinin uykusunu izledi ve polisomnografi ölçümlerini kullanarak bir gecede uykularının başlangıcını, süresini ve kalitesini tespit etti.

Bu tek gecelik ölçümler, hem erkekler hem de kadınlar arasında birkaç yıl boyunca bireylerde kaydedildi.

Kaydedilen geceler, Ay döngüsünün farklı aşamalarında yapıldı.

İnsanların genellikle daha fazla karanlıkta daha iyi uyuma eğiliminde oldukları göz önüne alındığında, dolunay zamanının insan uykusuna zarar verdiği görüldü.

Sonuçların Ay'ın etkisini gösteriyor

Yeni araştırmada, sonuçlar ay döngülerinin insan uykusu üzerinde önemli ve saptanabilir bir etkiye sahip olduğunu doğruluyor.

Ancak herkes aynı şekilde etkilenmiyor.

Erkekler daha fazla etkileniyor

Uppsala Üniversitesi'nden Christian Benedict, Ay döngülerinde erkeklerin uykusunun kadınlardan daha fazla etkilendiğini de tespit ettiklerini söyledi.

Uykunun Ay’ın evrelerinin değişiminde  yerçekimindeki değişikliklerin ve jeomanyetik süreçlerin de etkili oduğu belirtiliyor.

22/09/2021 11:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Uyku kalitesi #Ay
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.