Uyku süresini genler belirliyor

ads ads ads ads
27/02/2021

ads
ads
Uyku süresini genler belirliyor

Toplumun yüzde 80'i, 7-8 saatlik uyku ile güne dinç uyanıyor. Ancak 4-6 saat uyuyup dinç uyanan "kısa uykucular" da var, 10 saatten fazla uykuya ihtiyaç duyan "uzun uykucular" da. Uzmanlara göre bu farklılıkları genler belirliyor.

İdeal uyku süresi 7-8 saat olarak kabul ediliyor. Uzun uykucular 10 saatten az uyuduğunda ayılamıyor. Kısa uykucular ise 4-6 saat uyuyup güne dinç kalkıyor.

Uzmanlara göre bu durumun ardında genetik faktörler yatıyor.

Uyku düzeni kişiden kişiye değişiyor. Peki bu durum neden kaynaklanıyor? Nöroloji ve Uyku Tıbbı Uzmanı Dr. Beyza Çitçi Yalçınkaya bu durumun genetik olarak belirlendiğini şöyle ifade ediyor:

“Doğuştan bizim ne kadar uyku süresine ihtiyacımız olduğu belirlenmiş. Anne babalarımızla da ilişkili. Dolayısıyla uzun uykucuysanız ailede ya anneniz babanız ya da başka birilerinde uzun uykuya ihtiyacı olanlar vardır. 10 saat üzerinde uykuya ihtiyacınız varsa bunu 9 saat yapabilirsiniz ama 6 saat yapamazsınız. Bu durumdaki kişilere öğleden sonra mümkünse 1 saat kestirmeleri ya da işten geldikten sonra uyumaları önerilebilir.”

Uyku kadar kalitesi de önemli

Uzmanlar, uykuda düzen sağlanmasının sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğunu söylüyor. Süresi kadar uykunun kalitesi de önem taşıyor. Kafeini azaltmak, egzersiz yapmak ve yatağa girerken teknolojik aletlerden uzaklaşmak, uyku kalitesini artırıyor

27/02/2021 15:51
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Uyku süresi, genl
MANŞETLER

HK SAĞLIK

6 saat veya daha az uyumak demans riskini yüzde 30 artırıyor

HK SAĞLIK

Uluslararası bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışma günlerinizi yaklaşık altı saat veya daha az uyuyarak geçirmeye çalışıyorsanız, beyninizi gelecekteki başarısızlıklara hazırlıyorsunuz. Orta yaşlardaki, yaklaşık 8 bin kişiyi 25 yıl boyunca takip eden araştırmacılar, yedi saatlik gece uykusuna kıyasla altı saat veya daha az uyku süresinin demansı (bunama) yüzde 30 artırdığını keşfetti.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.