Uzay turizminde yeni bir evre: Yüksek riskli test uçuşu başarılı oldu!

İngiliz milyarder Richard Branson tarafından kurulan uzay turizmi şirketi Virgin Galactic, Branson'ın evrene doğru kendi yolculuğunu yaptığı 2021'den bu yana ilk kez süpersonik uçağını uzayın kenarına geri getirdi.

ads ads ads ads
27/05/2023

ads
Uzay turizminde yeni bir evre: Yüksek riskli test uçuşu başarılı oldu!

Virgin Galactic'in Twitter hesabına göre, şirketin uzay uçağı VSS Unity, New Mexico'daki bir pistten havalanan test uçuşunda iki pilot ve dört Virgin Galactic çalışanından oluşan bir mürettebat taşıdı.

Roketle çalışan uçak, şirket tarafından "Eve" olarak adlandırılan devasa, çift gövdeli bir ana geminin kanatlarının altına takılıyken, Dünya yüzeyinden yaklaşık 50.000 fit (15.240 metre) yüksekte uçmak üzere tasarlandı. Uzay uçağı daha sonra ana gemiden ayrılacak, roket motorunu ateşleyecek ve kontrollerde iki pilotuyla dümdüz yukarı fırlayacak şekilde tasarlandı.

Virgin Galactic, VSS Unity'nin uzaya doğru patlamayı başarıyla tamamladığını doğruladı. Uzay uçağı daha sonra New Mexico'daki Spaceport America'daki bir inişe geri döndü

Uçuşlar, Dünya'nın 50 milden (80,5 kilometre) yukarısına, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin uzayın sınırı olarak tanıdığı yüksekliklere ulaşmak için tasarlandı.

VSS UNİTY'NİN YOLCULUĞU

Uçuşun zirvesinde, yolcuların birkaç dakikalık ağırlıksızlık deneyimi yaşamaları ve uçağın pencerelerinden Dünya'nın kavisli ufkuna ve uzayın karanlığına bakmaları bekleniyor. Kalkıştan inişe kadar, görevler genellikle iki saatin altında sürer.

Şirket yetkilileri bunun , yıllarca verilen sözler, kaçırılan teslim tarihleri ​​ve Branson'ın şirketteki orijinal hissesinin büyük bir kısmını satmasının ardından, Virgin Galactic'in Haziran ayı sonunda ödeme yapan müşterilere yolculuklar açmasından önceki son test çalışması olacağını umuyor.

Kaynak: CNN International

27/05/2023 16:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: uzay, turizmi, başarı
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.