HABER KIBRIS

ad

Uzman Diyetisyen Gölgem Tatlıcıoğlu Uyardı: Kilo vereceğim diye sağlığınızdan olmayın

ads
12/04/2019

ads
Uzman Diyetisyen Gölgem Tatlıcıoğlu Uyardı: Kilo vereceğim diye sağlığınızdan olmayın

Beslenme danışmanı ve Uzman Diyetisyen Gölgem Tatlıcıoğlu her kilo verdiren yöntemin doğru yöntem olmadığını vurguladı.

“Çok veya hızlı kilo kaybetmenin doğru yolda olduğunuz anlamını taşımamaktadır” diyen Uzman Diyetisyen Gölgem Tatlıcıoğlu bir uyarı yaparak “beslenme ve sağlık ile ilgili herhangi bir programı uygulamadan önce onu doğru yerlerden araştırın” dedi.

Uzman Diyetisyen Gölgem Tatlıcıoğlu’nun açıklaması şöyle:

6 senelik beslenme danışmanı ve 3,5 senedir klinikte aktif şekilde çalışan uzman diyetisyen olarak son zamanlarda bir sağlık danışmanı olarak ciddi rahatsızlık ve endişe duyduğum bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum…

Yazın yaklaşması ile birlikte, hem çevremizde, hem de sosyal medyada ‘zayıflama ve kilo verme’ ile ilgili yalan yanlış, sağlığı zedeleyici birçok paylaşımlara ve moda olmuş uygulamalara denk gelmekteyiz. Peki, hiç sorguluyor musunuz hangisi sağlıklı, hangisi günü birlik sizi geçici mutlu edecek bilgiler diye?  ‘Kilo verelim de nasıl olursa olsun’ mu gerçekten düşüncemiz? Daha sonra hastalanıp hastanelerde çare ararken de mi böyle düşüneceksiniz? Gerçekten değer mi sağlığınızı bozmaya? 

Size her kilo verdiren yöntem doğru yöntem değildir!

Diyetisyen harici birilerinin önerdiği yöntemler kafanıza yatabilir, belki kilo da verebilirsiniz ANCAK sizin sağlığınız hakkında bırakın bilgiyi, fikirleri bile yoktur, olmaz da.

Terzi de dikiş dikebilir ANCAK ameliyat yapamaz! Bilgisayardan iyi anlayan biri bilgisayar mühendisi olamadığı gibi, beslenme hakkında 2-3 şey duymuş veya deneyimlemiş (ki bunların bilimsel olup olmadığı tartışılır) kişinin sizin beslenmeniz hakkında söz hakkı olması mümkün değildir. Yalnızca toplama, çıkarma, bilerek matematik öğretmeni olmanın ve ders vermenin söz konusu olamayacağı gibi, her kilo veren veya vücut geliştiren kişi beslenme hakkında öneride bulunma yetkisine sahip değildir!

Kişilerin piyasadaki o kadar yalan yanlış bilgi ve/veya ürünler ile aklı karışıktır ki, üzülerek söylüyorum, diyetisyene işini nasıl yapacağını söyleme gereksinimi duyulduğunu bile görmekteyim. Düşünün ki doktora ‘ ameliyatım sırasında damarlarımı şu şekilde tutun ve dikin’ demek ile diyetisyene ‘bana ayda 7-8 kilo verdirecek menü yaz’ demek ayni düzeyde gereksiz ve onur kırıcı bir taleptir. Veya ‘arkadaşım X diyeti yaparak haftada 3 kilo verdi ben neden 600gram verdim?’ sorusunu sormak ‘neden arkadaşımın tırnağı benden daha erken zamanda uzuyor’ demekten farksızdır. Ve şunu da üzülerek hatırlatmak isterim ki; çok ve/veya hızlı kilo kaybetmek doğru yolda olduğunuz anlamını taşımamaktadır.

Sizin iyiliğinizi düşünen bir diyetisyen sizin görüntünüz (kilo alıp/vermeniz) haricinde de birçok şey ile ilgilenir. Psikolojiniz, beden sağlığınız ve sosyal yaşantınız size profesyonelce yaklaşan biri için önemli olmalıdır. Bizler eğitimimiz sırasında yüzlerce hastalık okumuş, aylarca hastane stajı yapmış olup, o hastalıkların beslenme tedavilerini de bilmekteyiz. Yalnızca yağ ve kas hücreleriniz yerine vücudunuzda gerçekleşen tüm reaksiyonlar ile ilgilenmekteyiz. Hastalıklardan korunmanıza veya hastalığınız da var ise tedavinize katkı koyarız.

Uyguladığı bilgilerin gerçekliğine güvenen kişiler o bilgileri reklam etmeye ihtiyaç duymaz, ayrıca meslek etiği gereği sağlık alanında reklam yapmak yanlış ve yersizdir. Instagram veya Facebook sayfanızdan bilimsel verilere ulaşmak mümkün değildir. Bu sebeple yazımı okuyan herkesten ricamdır; lütfen beslenme ve sağlık ile ilgili herhangi bir programı uygulamadan önce onu doğru yerlerden araştırın, yazan/öneren kişiye dilediğinizce sorular sorun, her okuduğunuz veya gördüğünüz bilgi doğru değildir ve siz bu kadar değersiz değilsiniz!

Son olarak mesleki olarak en büyük dileğim; herkesin bir gün diyetisyenleri yalnızca zayıflatıcı kişi olarak görmekten vazgeçmesidir. İnanın bizde çok daha fazlası var, yeter ki bugüne kadar alışa gelmiş düşüncelerden ve beklentilerden vazgeçin 

Sağlıkla kalın,

Uzm. Dyt. Gölgem Tatlıcıoğlu

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Gölgem Tatlıcıoğlu
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.