Uzman Psikolog Melis Göksoylu yazdı: Koronavirüs Sürecinde Duygularımızı Anlamak

Öncelikle toplum olarak olağan dışı bir süreçten geçmekte olduğumuz için bu yaşadığımız kaygıların tümü normaldir. Fakat kaygıyı mevcut gerçekle uyumlu düzeyde tutabilmemiz önemlidir. Yani kaygı duymak nasıl insani bir durumsa, kaygı düzeyimizi sınırlandırmak için kendimizi kontrol etmemiz gerekmektedir.

ads ads ads ads
17/02/2021

ads
ads
Uzman Psikolog Melis Göksoylu yazdı: Koronavirüs Sürecinde Duygularımızı Anlamak

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve yaklaşık bir yıldır ülkemize gelmiş olan korona virüsü toplumumuzu hem psikolojik hem de ekonomik olarak son derece etkilemiş bulunmaktadır. Küresel bir virüs salgını yanı sıra küresel bir kaygı salgınıyla da yüz yüze kalınan bir süreç içinden geçiyoruz. Kaygı, salgının her aşamasında bizimle birlikte var olmaya devam ediyor. “Virüs Bize gelecek mi?” , “Bizden gidecek mi?”,  “Ne zaman bitecek?”, “Yakınlarıma veya bana bir zarar gelir mi?” gibi sorularla devam etmektedir. Önümüzdeki zaman diliminde de muhtemelen  “Kesin bitti mi?”,  “Yeni bir dalga gelebilir mi?”  gibi sorularla devam edecektir.  Bunlar yalnızca sağlıkla ilgili kaygılardır.” Daha ne kadar para kazanmadan dayanabiliriz ?” , “Personelimi nasıl ödeyeceğim?”, “İşyerimin kirasını nasıl ödeyeceğim?”  gibi ekonomik kaygılar ve “Aşı sırası bana ne zaman gelecek?”  gibi sosyal kaygılar yaşamaktayız.

Öncelikle toplum olarak olağan dışı bir süreçten geçmekte olduğumuz için bu yaşadığımız kaygıların tümü normaldir. Fakat kaygıyı mevcut gerçekle uyumlu düzeyde tutabilmemiz önemlidir. Yani kaygı duymak nasıl insani bir durumsa, kaygı düzeyimizi sınırlandırmak için kendimizi kontrol etmemiz gerekmektedir.

 Diğer bir taraftan korku duygusunu yaşamaktayız korku duygusu aşırı olmadığı takdirde bizleri korumaktadır. Virüsü almaktan korktuğumuz için maske takıyoruz, ellerimizi yıkıyoruz, gerekli kurallara uyuyoruz.  Sorumluluk duygumuz gelişmekte ve sevdiklerimize zarar gelmemesi için ziyaret etmemekteyiz. Fakat korku duygusu da aşırı yaşandığı sürece kişilerde yoğun stres, panik, endişe uyandırırken; ölüm korkusu, uyku problemleri, beslenme sorunları ve takıntılı davranışlar meydana gelmektedir. Bu nedenle düşüncelerimize dikkat etmeliyiz. Çünkü düşüncelerimiz duygularımıza, duygularımız ise davranışlarımıza dönüşmektedir. Düşünce ile gerçeği ayıt etmemiz ve her aklımıza gelen düşüncenin gerçekleşmeyeceğini bilmemiz gerekir. Düşündüklerimizin tümünün gerçek olmadığını bildiğimiz halde halen akla gelen her düşünceye tepki verip, onlarla savaşmamalıyız.

KAYGIYI AZALTMAKTA YARARLI OLABİLECEK TEKNİKLER

.Öncelikle her zamankinden farklı duygular yaşıyor olmamızın normal olduğunu ve bu sürecin geçici olduğunu fark etmeliyiz.

.Bu süreçte yaşamış olduğumuz sıradan baş ağrılarını, kas ağrılarını ve yorgunluk hissini  korona virüsü belirtileri gibi algılayarak felaketleştirmekten kaçınmamız gerekmektedir.

.Çeşitli bilgi kirliliğini önlemek adına yalnızca güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeliyiz.

.Bu süreçte okumak istediğiniz kitap, izlemek istediğiniz film ve belgeselleri izleyin.

.Sağlıklı biçimde beslenilmeli ve uyku alışkanlıkları oluşturulmalıdır.

.Fiziksel aktiviteler yapılmalı.

.Sevdiklerimizle ve uzun zamandır görüşemediğimiz kişilerle telefon görüşmeleri yapılabilir.

. Yüksek düzeyde kaygı yaşamakta olan ve günlük yaşamına devam etmekte zorlanan kişilerin bir uzmana başvurmaları gerekmektedir

Son olarak bilinmesi gerekmektedir ki insanlık tarihindeki tüm salgınlarda insan ve virüsler arası savaşın her seferinde insanlar tarafından kazanılmış olmasıdır. Her şeyden önce virüs bu savaştan habersiz, insan ise haberdardır. Bu salgının sonunda bu gün tanıdığınız ve sevdiğiniz insanların büyük bir kısmı sizinle yaşamaya ve yaşlanmaya devam edeceklerdir.

Sağlıkla Kalınız.

Uzman Psikolog Melis Göksoylu

17/02/2021 10:12
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Melis Göksoylu
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.