Uzmanlar, Tarım Bakanı Çavuş’un konuya yeterli önemi vermediğini düşünüyor

BRT canlı yayınında Levent Kutay’ın sorularını yanıtlayan Çevre Uzmanı Akademisyen Şerife Gündüz Tarım Bakanı’na “Daha neyi bekliyorsunuz, inadı bırakın biyolojik ilaçlamaya başlayın” çağrısı yaptı…

ads ads ads ads
01/03/2024

ads
Uzmanlar, Tarım Bakanı Çavuş’un konuya yeterli önemi vermediğini düşünüyor

BRT canlı yayınında Levent Kutay’ın sorularını yanıtlayan Çevre Uzmanı Akademisyen Şerife Gündüz Tarım Bakanı’na “Daha neyi bekliyorsunuz, inadı bırakın biyolojik ilaçlamaya başlayın” çağrısı yaptı…

Ülkemiz ormanlarını ciddi şekilde tehdit eden çam kese böceğine karşı mücadele sürüyor. Uzmanlar mevcut mücadelenin yeterli olmadığını, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş’un konuya gereken önemi vermediğini söylüyor.

Çevre Uzmanı Akademisyen Şerife Gündüz, 2024 yılında çam kese böceğine karşı Kasım-Aralık aylarında havadan biyolojik mücadelenin şart olduğunu söylerken Tarım Bakanı Çavuş’a “İnadı bırak biyolojik ilaçlamaya başlayın” çağrısı yaptı.

Çevre Platformu Üyesi Dr. Cemal Mert ise Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a kadar çam kese böceklerinin ciddi şekilde bulaşa neden olduğunu söyledi. Mert pandemi döneminde biyolojik mücadele kaynağının sağlık kalemlerine aktarıldığını ifade ederken ülke ormanlarının ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Çevre Uzmanı Akademisyen Şerife Gündüz ve Çevre Platformu Üyesi Dr. Cemal Mert BRT'de yayınlanan ''Burası Önemli'' programında Levent Kutay'ın sorularını yanıtladı.

Gündüz: Tarım bakanı inadı bırak…

Çevre Uzmanı Akademisyen Şerife Gündüz, çam kese böceğine karşı mücadelede entegre bir sistem dahlinde havadan biyolojik mücadele yapılması için gerekli ekonomik kaynağın ayrılması gerektiğine dikkat çekti. Gündüz’ün açıklaması şöyle: Çam kese böceği ülkemizde yeni değil. 2016-2020 yılları arasında biyolojik mücadeleyle çam kese böceği salgını büyük bir oranda gerilemişti. Bizim yaptığımız hataların birisi tamam geriledi ama devam etmemiz gereken bir mücadele varken devam edilmedi. Gerek ekonomik, gerek başka sebepler olduğunu düşünüyorum. Israrla bir mücadele yapılmıyor. Ormanlarımızda son 5 yılda hızlı bir artışla çam kese böcekleri çoğaldı. Zaten orman varlığımız tehlikede. İklim krizi ile birlikte yangınlar oluyor.

İklim krizi çam kese böceklerini de etkiliyor. Yüzde 20’yi bile bulamadığımız orman oranımız giderek maalesef azalıyor. Çam kese böceği ile mücadelenin çok erken bir zamanda yapılması gerektiği bir gerçek ama biyolojik mücadele bunun en büyük parçası olması gerekiyor. Fakat biyolojik mücadele Kasım-Aralık aylarında yapılır. Şuanda biz ancak 2024 Kasım-Aralık aylarında bir mücadele girebiliriz. Sadece biyolojik mücadeleyle de bu iş olmaz. Mekanik mücadele, fiziksel savaşlarla entegre bir mücadele yapılması gerek.  Sadece kuş yuvalarını yerleştirmekle veya tuzaklarla bu işin kontrol altına alınması mümkün değil. Ekonomik sıkıntı varsa önceliklerimiz arasına alınması gerekiyor çam kese böceğiyle mücadeleyi çünkü ormanlarımız iklim krizine karşı da bizi kurtaracak ender şeylerden birisi. İnadı bırakmak gerek. Çam kese böceğiyle mücadelede biyolojik mücadele şart.

Mert: Diğer mücadele yöntemleri yeterli değil havadan mücadele şart...

Çevre Platformu Üyesi Dr. Cemal Mert, çam kese böceği popülasyonun aşırı derece arttığını ve bu durumun ülke ormanlarına ciddi zarar verdiğini söyledi. Çevre Platformu Üyesi Dr. Cemal Mert’in konuşması şöyle: Ekim ayından bu güne değin çam kese böceği konusunda Çevre Platformu’nun farklı paydaşları olarak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nı, Orman Dairesi’ni uyarıyoruz.

Doğada bir ekolojik denge var. Bu dengeye insan elinin çok da dokunmaması lazım. Ama belli zamanlarda doğanın kendi içerisindeki dengesizliği başka canlılara zarar verebiliyor.

Çam kese böceğinin belli bir oranda doğada bulunması varlığını sürdürmesi gayet ekolojik bir konuyken aşırı derecede çoğaldığı dönemlerde hem çam ağaçlarına özellikle Kıbrıs’taki çam ormanları en belirgin ormanlarımızdır. Çam ormanlarımızı kaybetmemiz büyük bir tehlikedir. Çam kese böceğinin yayıldığı zamanlarda ağaçlar çok ciddi zarar görüyor.

Özellikle yeni çıkan çam ağaçlar çam kese böceğine karşı dayanıklılığı çok düşüktür ve çok zarar görüyorlar.

Geçmişte binlerce dönüm orman arazisinin kuruduğunu biliyoruz. Bilimin getirdiği yeniliklerle çam kese böceğine karşı mücadele yapılıyor.

2016-2020 döneminde entegre mücadele dediğimiz bir mücadele yöntemi uygulandı. Hem biyolojik ürünlerle havadan ilaçlama yapıldı hem de gerek böceklerle gerek kuşlarla ilgili destekleyici mücadeleler yapıldı. Ciddi de bir başarı oldu. Pandemi dönemi başladığında çam kese böceğine karşı havadan yapılan biyolojik ilaçlama için ayrılan kaynaklar sağlık fonlarına aktarıldı ve 3 yıldır havadan ilaçlama yapılmadı.

Biz Orman Dairesi’ni ziyaret ettiğimizde Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a kadar zarar eşiğinin üzerinde ciddi bir bulaşma var.

Diğer mücadele yöntemleri yeterli değil havadan mücadele şart.

01/03/2024 17:37
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.