Uzmanlar uyardı: Bağırsak kanseri vakaları tırmanışa geçti

Son verilere göre, obezite oranlarının giderek arttığı bu dönemde bağırsak kanseri ölümlerinin ve vakalarının da 2040 yılına kadar 10'uncu kat artması bekleniyor.

ads ads ads ads
23/04/2024

ads
Uzmanlar uyardı: Bağırsak kanseri vakaları tırmanışa geçti

İngiltere merkezli sağlık kuruluşu Canser Research UK, bağırsak kanserinden ölümlerin 2040 yılına kadar yılda 2.500 artmasını beklediğini açıkladı.

Uzmanlar, artan yaşlanan nüfusun bu artışın en büyük etkeni olduğunu söylüyor ancak gençler arasında da sayıların arttığını kabul ediyorlar.

Obez olmak, çok fazla kırmızı et yemek ve yeterli lif eksikliği de hastalığa neden olabilir.

Yayınlanan analiz, mevcut eğilimler devam ederse bağırsak kanseri vakalarının şu anda 42.800'den 47.700'e çıkacağını öngördü.

Cancer Research UK, rakamların hayat kurtaran kanser araştırmalarına olan ihtiyacın devam ettiğini ve hastalığın belirti ve semptomları konusunda farkındalık yaratmanın önemini net bir şekilde hatırlattığını söyledi.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Cancer Research UK sağlık bilgi müdürü Beth Vincent, "Kanserin öncelikle ileri yaşlarda görülen bir hastalık olduğunu ve yeni kanser vakalarının çoğunluğunun 50 yaş ve üzeri kişilerde teşhis edildiğini unutmamak önemlidir."

"Bağırsak kanseri teşhisi konan kişilerde öngörülen artış, büyük ölçüde büyüyen ve yaşlanan nüfusumuzla açıklanabilir. Dünya çapında 25-49 yaş arası insanları etkileyen erken başlangıçlı bağırsak kanseri oranlarında artış görüyoruz."

"Kaç yaşında olursanız olun, sizin için normal olmayan veya geçmeyen bir değişiklik fark ederseniz, bunu göz ardı etmeyin, doktorunuzla konuşun. Çoğu durumda kanser olmaz, ancak eğer öyleyse, erken tespit etmek gerçek bir fark yaratabilir." dedi.

Her yıl yaklaşık 43.000 kişiye bağırsak kanseri teşhisi konuluyor ve yaklaşık 17.000 kişi hayatını kaybediyor.

23/04/2024 15:37
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Bağırsak kanseri, vaka, haber
MANŞETLER

HK DÜNYA