Uzmanlar uyardı: Çocukların yanında bunu yapmayın

Uzmanlar, ebeveynleri çocukların yanında elektronik sigara kullanmamaları konusunda uyarıyor çünkü yapılan bir araştırma, çıkan buharı solumanın kanserle bağlantılı kimyasalların birikmesine neden olduğunu tespit etti.

ads ads ads ads
12/04/2024

ads
Uzmanlar uyardı: Çocukların yanında bunu yapmayın

Yeni bir çalışma, düzenli olarak elektronik sigaraya maruz kalan 12 yaşın altı çocukların, e-sigara buharındaki kimyasallara tepki olarak vücutta üretilen metabolit seviyelerinin daha yüksek olduğunu buldu.

Bu kimyasallar vücutta iltihaba neden olabilir ve diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklarla bağlantılı hücresel hasara yol açabilir.

ABD'deki Emory Üniversitesi'nde doçent ve çalışmanın başyazarı Jeannie Rodriguez, "Sigara içen birçok kişi, kendileri ve çevredekiler için daha güvenli olduğunu düşünerek e-sigara kullanmaya başladı."

"Ancak elektronik sigarada kullanılan sıvılarda sizin ve soluduğunuz buhara maruz kalan önemsediğiniz kişiler için tehlikeli olan kimyasallar vardır." dedi.

PASİF İÇİCİLİĞİN RİSKLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Araştırmacılar, ebeveynleri her gün elektronik sigara kullanan 4 ila 12 yaş arası bir grup çocuğu, aynı yaştaki ebeveynleri elektronik sigara veya sigara kullanmayan bir grup çocukla karşılaştırdı.

Pasif sigara içmenin risklerini değerlendirmek için çocukların kanları alındı. Ekip ayrıca çocukların hangi kimyasallara maruz kaldıklarını belirlemek için tükürük ve nefeslerini de test etti.

Ebeveynleri her gün elektronik sigara kullanan çocuklarda, e-sigaralarda bulunan kimyasallara maruz kaldıktan sonra vücutta oluşan metabolit veya molekül seviyelerinde artış görüldü.

Araştırmacılar, bunların vücuttaki dopamin seviyelerini atabileceğini ve oksidatif stres nedeniyle hücre hasarına neden olabileceğini söyledi.

19 ebeveynden 11'i elektronik sigaranın küçük bir sağlık tehlikesi olduğuna veya hiç sağlık tehlikesi oluşturmadığına inanıyordu ve 22 ebeveynden 12'si elektronik sigara buharına maruz kalmanın çocuklara zararlı olup olmadığını bilmiyordu.

SAĞLIĞA ETKİLERİ HENÜZ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

Bazı doktorlar, elektronik sigarayla nikotin içmenin, sigarayla içmekten yaklaşık yüzde 90 veya 95 daha az zararlı olduğunu iddia etse de, geri kalan etkilerin ne kadar zararlı olduğu hala tam olarak anlaşılmış değil.

Başlangıçta geleneksel sigarayı bırakmanın bir yolu olarak pazarlanan çalışmalar, e-sigaranın içindeki 7.000'den fazla kimyasalın karışımını öne sürerek cihazların tehlikesiz olmadığını öne sürmeye başlıyor.

İnsanlar ayrıca cihazları günde yüzlerce kez içine çekerek kanser ve akciğerlerdeki yüksek düzeyde iltihaplanma gibi organlara zarar verebilecek durumların riskini artırabiliyor.

Lise öğrencilerinin yaklaşık onda biri artık e-sigara kullanıyor ve birçoğu markalardaki meyveli tatlar ve gençlere yönelik reklamlar sayesinde bu alışkanlığa kapılıyor. Rakamlara göre kullanan gençlerin yarısı bağımlı hale geliyor.

12/04/2024 20:34
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Çocuk, sağlık, haber
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.