Varyantlar artık ülke ismi ile anılmayacak

DSÖ, koronavirüsün varyantlarında isim değişikliği yaptı

ads ads ads
01/06/2021

ads
ads
ads
Varyantlar artık ülke ismi ile anılmayacak

Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin imajlarını olumsuz etkilediği gerekçesiyle koronavirüs varyantlarına yeni adlar verdi. Artık varyantlar, ilk görüldükleri ülkelerin adlarıyla değil, Yunan alfabesindeki harflerle anılacak.

COVID-19 salgınında virüs varyantları, ilk görüldükleri ülkelerin adlarını aldı. Ancak hükümetler bu durumun ülkelerinin imajlarını bozduğunu öne sürüyordu.

Ülkelerden gelen talepler üzerine DSÖ ilk kez varyantlara farklı adlar koydu.

Örgüt bunun için sırasıyla Yunan alfabesindeki harfleri kullandı.

Buna göre, İngiliz varyantı ''Alfa'', Güney Afrika varyantı ''Beta'', Brezilya varyantı ''Gamma'', Hindistan'da görülen 2 varyant ''Delta'' ve ''Kappa'', ABD'de görülen 2 varyant ise ''Epsilon'' ve ''Iota'' adlarını aldı.

Bu yeni isimlendirme kararı ile, varyantların çıktığı ülkelere yönelik ayrıştırıcı tedbirlerin önlenmesi amaçlanıyor. Bu da ancak yeni adların bütün dünyada genel kabul görmesine bağlı.

Bazı virüsler için yeni isimlendirme yapılmamıştı

DSÖ ''Mers'' olarak bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ya da Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi için yeni bir adlandırmaya gerek görmemişti.

Malezya'nın Nipah kasabasından adını alan Nipah virüsü ile Kongo'nun Ebola nehri ile anılan Ebola virüsü için böyle bir uygulamaya gidilmemişti.

01/06/2021 16:45
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Varyant, koronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü, DSÖ
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.