Vatikan'da kayıp Orlandi için açılan iki mezar boş çıktı

ads
ads
11/07/2019

ads
Vatikan'da kayıp Orlandi için açılan iki mezar boş çıktı

İtalya'da 36 yıl önce kaybolan ve o dönem İtalya'da hapiste olan Papa 2. Jean Paul suikastı zanlısı Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla kaçırılarak rehin tutulduğu öne sürülen Emanuela Orlandi'nin bulunması için Vatikan'da açılan iki mezar boş çıktı.

İtalya'da 36 yıl önce kaybolan ve o dönem İtalya'da  hapis yatan Papa 2. Jean Paul suikastı zanlısı Mehmet Ali Ağca'nın serbest  bırakılmasını sağlamak amacıyla kaçırıldığı öne sürülen Emanuela Orlandi'nin  bulunması için Vatikan'da açılan iki mezar boş çıktı.

Vatikan'ın, kayıp kızın ailesiyle ilk kez iş birliğinde bulunmasıyla  başlayan soruşturma kapsamında, Orlandi'ye ait kalıntıların olabileceği  şüphesiyle Vatikan toprakları içindeki bir mezarlıkta iki Alman prensese ait  mezarlar açıldı.

1836'da ölen Alman prenseslerden Sofia Von Hohenlohe ile 1840'ta ölen  Carlotta Federica de Mecklenburgo'nun Teutonico Mezarlığı'ndaki kabirleri,  savcılığın talimatıyla bu sabah açıldı. Yapılan kazı sonrasında mezarların boş  olduğu bildirildi.

Mezarların açılması sırasında savcı, avukatlar ve Vatikan  temsilcilerinin yanı sıra Orlandi'nin ailesi de hazır bulundu.

Emanuela'nın erkek kardeşi Pietro Orlandi, gazetecilere yaptığı  açıklamada, "Bu sabah açılan mezarların içi boş. Hiçbir şey yok. Ben bu  soruşturmanın devam etmesi gerektiğine inanıyorum ve Vatikan'dan samimi bir iş  birliği bekliyorum. Emanuela'yı bulana kadar gerçeği aramak benim görevim." dedi.

Vatikan Basın Direktörü Alessandro Gisotti de sabah 08.15'te açılan  mezarlardaki incelemelerin 11.15'te tamamlandığını belirtip, "Araştırma olumsuz  sonuçlar verdi. Herhangi bir insan bulgusuna veya cenazeyle ilgili bir şeye  rastlanmadı." açıklamasında bulundu.

Vatikan'ın, başta annesi olmak üzere Emanuela'nın tüm ailesinin  çektiği acılara her zaman hassasiyet ve yakınlık gösterdiğini kaydeden Gisotti,  Teutonico Mezarlığı'ndaki iki mezarın, ailenin özel talebi sonrasında açılmasının  da bunun bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Babası Vatikan'da memur olan Emanuela Orlandi, 15 yaşındayken 22  Haziran 1983'te esrarengiz şekilde ortadan kaybolmuş ve kendisinden bir daha  haber alınamamıştı.

Emanuela Orlandi'nin, o dönem İtalya'da hapis yatan Papa 2. Jean Paul  suikastinin zanlısı Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılması için kaçırıldığı  ileri sürülmüştü.

Emanuela'nın yaşadığına ya da ona ait olduğu iddia edilen kemiklerin  bulunduğuna dair zaman zaman iddialar ortaya atılsa da geçen 36 yılda somut  bulguya rastlanmadı.

 Haberi kaynağında oku

11/07/2019 16:48
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Vatikan’da kayıp Orlandi için açılan iki mezar boş çıktı, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.